Marcin Kozłowski

radca prawny

Doradzam przedsiębiorcom w ich bieżącej działalności. Skupiam się na spółkach kapitałowych, ale nie są mi obce również inne formy działalności. Pomagam przedsiębiorcom przejść przez gąszcz zawiłych regulacji prawnych, tak aby czuli się bezpiecznie i mieli spokojną głowę przy podejmowaniu decyzji.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę akcyjną!

Cel przekształcenia w spółkę

Marcin Kozlowski23 maja 2022Komentarze (0)

Jeżeli prowadzisz działalność w formie jednoosobowej działalności i wszystko idzie dobrze, możesz nie zastanawiać się nad żadną zmianą. Kiedy ktoś Ci powie, że może warto przekształcić się w spółkę kapitałową, pomyślisz, że to nie ma sensu. Po co zmieniać coś co dobrze funkcjonuje i jaki byłby cel przekształcenia w spółkę?

cel przekształcenia w spółkę

Jaki jest cel przekształcenia w spółkę?

Główny cel, to zapewnienie bezpieczeństwa rodzinie i ograniczenie Twojej odpowiedzialności.

Oczywiście, przekształcenie przedsiębiorcy jednoosobowego w spółkę kapitałową (czyli spółkę akcyjną lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) nie jest dla każdego i trzeba to zawsze dokładnie przemyśleć.

Musisz wiedzieć, że nie wszystko zawsze może się ułożyć po Twojej myśli i warto ograniczyć swoją odpowiedzialność do minimum, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo rodzinie.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o przekształceniu jednoosobowej działalności w spółkę i jak to zrobić, przeczytaj o tym w jednym z moich wcześniejszych wpisów.

Ograniczenie odpowiedzialności

Jednym z najważniejszych celów przekształcenia w spółkę akcyjną lub spółkę z o.o. jest ograniczenie odpowiedzialności przedsiębiorcy.

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, odpowiadasz całym swoim majątkiem. Także tym osobistym, a więc domem, samochodem i oszczędnościami na prywatnym koncie.

W spółce akcyjnej lub spółce z o.o. odpowiedzialność za zobowiązania ponosi spółka. Oczywiście, za zobowiązania powstałe przed przekształceniem będziesz odpowiadał solidarnie razem ze spółką, ale przez trzy lata od dnia przekształcenia w spółkę.

Jakie masz pytania dotyczące spółek?

Myślisz o przekształceniu?

Jeżeli myślisz o przekształceniu się w spółkę kapitałową (w tym akcyjną), możesz pobrać darmowego e-booka na moim blogu – przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę akcyjną

Potrzebujesz indywidualnej konsultacji?

Zastanawiasz się od czego zacząć? Jakie masz możliwości dzięki spółce?

Możesz umówić się ze mną na indywidualną konsultację prawną:

  • zadzwoń do mnie 531 374 466
  • lub napisz maila m.kozlowski@ewslegal.pl

Odpowiem na niej na Twoje pytania i pomogę podjąć odpowiednią decyzję.

Kontynuacja prowadzenia działalności

Z przepisów wynika, że przekształcony przedsiębiorca w spółkę, kontynuuje prowadzenie swojej wcześniejszej działalności. Od momentu przekształcenia działa już tylko spółka.

A co z koncesjami i zezwoleniami?

Wszystkie prawa i obowiązki, a także zezwolenia i koncesje, jaki przysługiwały Tobie wcześniej, przysługują teraz nowopowstałej spółce.

Pamiętaj jednak, że są pewne wyjątki! Ale co do zasady spółka może korzystać z wcześniejszych uprawnień jednoosobowego przedsiębiorcy.

Sprzedaż przedsiębiorstwa

A co jeżeli Twoim celem jest sprzedaż przedsiębiorstwa?

Cóż, łatwiej będzie sprzedaż spółkę i jej aktywa niż to co posiada jednoosobowa działalność gospodarcza.

Może się okazać, że Twój biznes jest na tyle atrakcyjny, że znajdą się chętni na jego zakup. Wtedy łatwiej sprzedać udziały lub akcje spółki (albo całą spółkę), niż siebie 😉 Inwestorzy chętniej kupią akcje.

jak założyć spółkę akcyjną

Sukcesja rodzinna

Co to takiego?

Jeżeli Twój biznes jest dochodowy, wzorowo się rozwija, a Twoja rodzina również uczestniczy w jego rozwijaniu i prowadzeniu, to łatwiej będzie przekazać rodzinie stery w spółce niż w jednoosobowej działalności.

Jeżeli chciałbyś kiedyś zrezygnować, to prowadząc jednoosobową działalność, będziesz musiał zamknąć działalność, a Twoi bliscy będą musieli otworzyć ją na nowo. Może to przysporzyć kłopotów i uniemożliwić dalsze prowadzenie działalności.

W spółce kapitałowej, będzie to o wiele łatwiejsze. Wystarczy, że przekażesz udziały lub akcje bliskim.  To nadal będzie ten sam podmiot, tylko z kim innym u steru.

Powiesz, że jest coś takiego jak zarząd sukcesyjny? Jest, ale on ma ułatwić kierowanie biznesem po śmierci przedsiębiorcy aż do podziału majątku. Jego głównym celem nie jest kontynuowanie działalności w przyszłości.

Pozyskanie finansowanie zewnętrznego

Wyżej już pisałem, że łatwiej sprzedać spółkę niż przedmioty z jednoosobowej działalności.

Nie zawsze jednak chcesz się pozbyć przedsiębiorstwa. Często na sprzedaż będziesz miał tylko jego kawałek np. akcje lub udziały.

Jeżeli szukasz dofinansowania na swoją działalność lub jej rozwój, możesz poszukać zewnętrznego inwestora, który chętnie zainwestuje w Twój biznes. Taki inwestor woli włożyć pieniądze w spółkę niż w jednoosobowego przedsiębiorcę.

Ciężko sobie w ogóle wyobrazić jak inwestor miałby pozyskać przenoszalne udziały w jednoosobowej działalności. W spółce nie ma z tym problemów.

Gdybyś chciał więcej przeczytać o zewnętrznym finansowaniu lub dzieleniu się spółką z innymi, przeczytaj:

Czy inwestor może pomóc spółce?

Wywiad z Tomaszem Cioskiem m.in. o tym czy warto dać szansę inwestorowi.

Cel przekształcenia w spółkę?

Jak widzisz, może być wiele celów przekształcenia w spółkę. Każdy przedsiębiorca będzie kierował się innymi powodami podejmując decyzję o przekształceniu.

Pamiętaj, że każdy biznes jest inny i musisz samemu przeanalizować czy Tobie się to opłaca.

Dla mnie w prowadzeniu własnego biznesu głównym celem jest jego rozwój (mój) oraz zapewnienie bezpieczeństwa mojej rodzinie.

Jeżeli będziesz miał pytania dotyczące przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy w spółkę kapitałową, serdecznie zapraszam do kontaktu.


Przeczytaj też:

Oświadczenie przedsiębiorcy o przekształceniu

Plan przekształcenia w spółkę akcyjną

Czy warto dać szansę inwestorowi?

Jednoosobowa spółka akcyjna

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: