Marcin Kozłowski

radca prawny

Doradzam przedsiębiorcom w ich bieżącej działalności. Skupiam się na spółkach kapitałowych, ale nie są mi obce również inne formy działalności. Pomagam przedsiębiorcom przejść przez gąszcz zawiłych regulacji prawnych, tak aby czuli się bezpiecznie i mieli spokojną głowę przy podejmowaniu decyzji.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę akcyjną!

Co to jest firma spółki?

Marcin Kozlowski10 listopada 2021Komentarze (0)

Jeżeli myślisz o założeniu spółki akcyjnej, to na pewno będziesz musiał zastanowić się nad jej firmą. Co to jest firma spółki? To nic innego jak jej nazwa, której będziesz używał w obrocie gospodarczym. Wiele osób myśli, że to nic trudnego wymyśleć nazwę, jednak trzeba pamiętać o ograniczeniach prawnych.

co to jest firma spółki

Co to jest firma spółki?

Jak już wiesz, firma spółki to jej nazwa.

Według przepisów możesz ja wybrać dowolnie. Trzeba jednak dodać do niej końcówkę „spółka akcyjna”. Przykładowa firma może wyglądać tak „Omnibus Tech spółka akcyjna”. Możesz również używać skrótu S.A. i pisać „Omnibus Tech S.A.”.

Pamiętaj, że istnieją jednak pewne ograniczenia w wyborze nazwy spółki. O jednym z nich możesz przeczytać w artykule o używaniu cudzej nazwy.

Jakie masz pytania dotyczące spółek?

Myślisz o przekształceniu?

Jeżeli myślisz o przekształceniu się w spółkę kapitałową (w tym akcyjną), możesz pobrać darmowego e-booka na moim blogu – przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę akcyjną

Potrzebujesz indywidualnej konsultacji?

Zastanawiasz się od czego zacząć? Jakie masz możliwości dzięki spółce?

Możesz umówić się ze mną na indywidualną konsultację prawną:

  • zadzwoń do mnie 531 374 466
  • lub napisz maila m.kozlowski@ewslegal.pl

Odpowiem na niej na Twoje pytania i pomogę podjąć odpowiednią decyzję.

Zasady tworzenia firmy spółki

Firmę spółki akcyjnej możesz wybrać dowolnie np. używając swojego nazwiska i imienia lub pseudonimu (będzie wtedy utożsamiana z Tobą) lub innych akcjonariuszy za ich zgodą. Możesz również zdecydować się na użycie jakiejś fantazyjnej nazwy (jeżeli nie jest zastrzeżona).

Nie ma przeszkód, abyś używał zagranicznych słów w firmie spółki. Pamiętaj jednak, że samo sformułowanie „spółka akcyjna” zawsze musi być po polsku.

Firma wprowadzająca w błąd

Musisz mieć na uwadze, aby firma Twojej spółki odróżniała się dostatecznie od firm innych przedsiębiorstw działających na tym samym rynku. Nie można jednoznacznie określić czym jest ten sam rynek, ale jeżeli masz zamiar prowadzić działalność deweloperską, to Twoja spółka nie powinna nazywać się tak samo jak inna spółka deweloperska.

Nie oznacza to jednak, że możesz używać nazwy popularnego przedsiębiorcy do oznaczenia swojej działalności i tłumaczyć, że działasz w innej branży. Odradzam np. używania nazwy Apple w branży spożywczej.

W każdej sprawie sądy będą badały możliwie szeroko rynek i każda sprawa jest inna.

Zresztą, chyba lepiej pracować od początku na swoją markę osobistą, niż marnować czas na spory z innymi przedsiębiorcami co do nazwy. A zapewniam Cię, takie spory nie są tanie i krótkie. Ostatnio zakończył się spór między członkami zespołu De Mono, który trwał…14 lat. Więcej o tym przeczytasz tutaj.

Firma nie może wprowadzać w błąd, w szczególności co do:

      1. osoby przedsiębiorcy – Śledczy Krzysztof Rutkowski S.A., a spółka zajmuje się wynajmowaniem samochodów i nie ma nic wspólnego z detektywem Krzysztofem Rutkowskim;
      2. przedmiotu działalności przedsiębiorcy – Modna Pani S.A., a spółka zajmuje się pożyczaniem pieniędzy albo w nazwie jest słowo „hurtownia”, a spółka zajmuje się tylko sprzedażą detaliczną;
      3. miejsca działalności – jeżeli użyjesz nazwy miasta, w której spółka nie ma siedziby;
      4. źródeł zaopatrzenia – nie możesz wprowadzać w błąd, że Twoje produkty pochodzą np. z jakiegoś regionu, a tak nie jest, np. Górska Woda S.A. lub Góralskie Sery S.A.

Obowiązkowe elementy firmy

Kolejnym ograniczeniem w wyborze firmy spółki jest obowiązek umieszczenia pewnych sformułowań, w określonych branżach. Wiąże to się też z zakazem ich używania przez innych.

Dobrym przykładem jest obowiązek posługiwania się słowem „bank” przez spółki akcyjne, które są bankami.

Spółki zarządzające funduszem inwestycyjnym powinny używać określenia „Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych”.

Decydując się na daną branżę, powinieneś przeanalizować czy Ty również nie będziesz miał obowiązku posługiwania się jakimś dodatkowym określeniem w firmie.

jak założyć spółkę akcyjną

Firma po przekształceniu w spółkę

Musisz również pamiętać, że w przypadku gdybyś dokonał przekształcenia swojego dotychczasowego przedsiębiorstwa w spółkę akcyjną i zmienił nazwę, musi to być widoczne dla kontrahentów. Co to znaczy?

Jeżeli do tej pory działałeś jako „Omnibus Tech Jan Kowalski” i zmieniasz nazwę na inną np. „Kompleksowy Fachowiec”, to w nawiasie musisz podawać dawną nazwę jeszcze przez rok. Będzie to wyglądać tak „Kompleksowy Fachowiec S.A. (dawniej Omnibus Tech Jan Kowalski)”.

Jeżeli nie zmienisz swojej nazwy, to możesz działać jako „Omnibus Tech Jan Kowalski S.A.”.

Co to jest firma – podsumowanie

Jak widzisz, wybór firmy dla spółki to nie jest taka prosta sprawa. Trzeba mieć pewność, że nie narusza praw innych osób do nazwy. Firma powinna także spełniać odpowiednie wymogi prawne i np. nie wprowadzać nikogo w błąd.

W wyszukiwarkach KRS lub CEIDG możesz wpisać interesujące Cię nazwy i sprawdzić czy nie są już zajęte. Na pewno ułatwi to wybór firmy dla Twojej spółki.

Chyba warto postarać się, aby firma była oryginalna i łatwa do zapamiętania dla potencjalnych klientów i inwestorów.

 

Marcin Kozłowski
Radca prawny

***

Jak skracać spółkę akcyjną?

Jeżeli podpisujesz umowy w imieniu spółki akcyjnej lub jakiejkolwiek innej, na pewno często używasz skrótów w oznaczeniu spółki. Warto wiedzieć jak skracać spółkę akcyjną, aby było to prawidłowe.

Właściwe oznaczenie spółki jest bardzo ważne w umowach podpisywanych z kontrahentami.[Czytaj dalej]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: