Niedawno zmarł jeden z najbardziej znanych z nazwiska polski przedsiębiorca – Tadeusz Gołębiewski. Był on właścicielem m.in. hoteli Gołębiewski. Jakie było moje zdziwienie, kiedy przeczytałem, że biznes prowadził w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Kontynuacja jednoosobowego biznesu jest trochę trudniejsza niż w przypadku spółki akcyjnej. Dzisiaj przybliżę Wam jak wygląda dziedziczenie akcji w spółce akcyjnej.
Wracając jeszcze do Tadeusza Gołębiewskiego. Zakładam, że zadbał o kontynuacje swoich biznesów w odpowiedni sposób i jego spadkobiercy będą dalej kontynuować jego projekty. Wspominał o tym w jednym z wywiadów.
Jak wygląda dziedziczenie akcji w spółce akcyjnej?
Musisz wiedzieć, że akcje są składnikiem majątku spadkodawcy i podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik tego majątku. Oczywiście, w statucie spółki można wprowadzić pewne rozwiązania, ograniczające możliwość wstąpienia do spółki, ale o tym niżej.
Właściciel akcji może przepisać akcje w testamencie swoim spadkobiercom. Jeżeli tego nie zrobi, to dziedziczenie będzie na zasadach ogólnych. W przypadku gdy pozostanie małżonek i dwójka dzieci, każdemu z nich będzie przysługiwać po 1/3 majątku spadkodawcy.
Jakie masz pytania dotyczące spółek?
Myślisz o przekształceniu?
Jeżeli myślisz o przekształceniu się w spółkę kapitałową (w tym akcyjną), możesz pobrać darmowego e-booka na moim blogu – przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę akcyjną
Potrzebujesz indywidualnej konsultacji?
Zastanawiasz się od czego zacząć? Jakie masz możliwości dzięki spółce?
Możesz umówić się ze mną na indywidualną konsultację prawną:
- zadzwoń do mnie 531 374 466
- lub napisz maila m.kozlowski@ewslegal.pl
Odpowiem na niej na Twoje pytania i pomogę podjąć odpowiednią decyzję.
Ograniczenie dziedziczenia akcji w statucie spółki
Czy można ograniczyć dziedziczenie akcji w statucie spółki akcyjnej?
Krótko i szybko – nie.
Nie można napisać, że akcje nie podlegają dziedziczeniu.
Można wprowadzić pewne rozwiązania, które zmuszą spadkobierców np. do sprzedania akcji, ale nie można napisać w statucie spółki akcyjnej, że akcje nie podlegają dziedziczeniu i że przechodzą na własność spółki, jeżeli umrze ich właściciel.
W jaki sposób pozbawić akcji spadkobierców?
W statucie można przewidzieć automatyczne umorzenie akcji w przypadku śmierci ich właściciela. Spowoduje to, że spadkobiercy nie będą mieli żadnych akcji, ale musisz pamiętać, że za umorzone akcje należy wypłacić im określone wynagrodzenie.
O statucie w spółce akcyjnej przeczytasz więcej w tym artykule.
Możliwe jest również przymusowe wykupienie akcji, ale tylko w określonych warunkach. Polega to na tym, że walne zgromadzenie spółki akcyjnej może powziąć uchwałę o przymusowym wykupie akcji akcjonariuszy reprezentujących nie więcej niż 5% kapitału zakładowego (są to tzw. akcjonariusze mniejszościowi) przez nie więcej niż pięciu akcjonariuszy, posiadających łącznie nie mniej niż 95% kapitału zakładowego, z których każdy posiada nie mniej niż 5% kapitału zakładowego.
Jak widać dodatkowo trzeba posiadać odpowiednią ilość akcji, aby przeprowadzić przymusowe wykupienie akcji.
Takie przymusowe wykupienie akcji mniejszościowych akcjonariuszy nazywa się squeeze out.
Dziedziczenie uprzywilejowanych akcji
Jak pewnie wiesz, niektóre akcje mogą być uprzywilejowane lub akcjonariusze mogą mieć specjalne prawa w spółce.
Czy w tej sytuacji spadkobierca również dziedziczy takie akcje?
Jeżeli akcjonariusz miał przypisane prawa osobiste, to jak sama nazwa wskazuje, są to prawa osobiste, więc są przypisane do danej osoby. Nie podlegają one dziedziczeniu przez spadkobierców. W przypadku gdyby akcjonariusz miał prawo powołania członka zarządu, to takie prawo nie jest dziedziczne.
Ale jeżeli chodzi o akcje uprzywilejowane, sprawa wygląd już inaczej. Uprzywilejowanie jest związane z akcją, więc spadkobierca dziedziczy akcję uprzywilejowaną.
Oczywiście, w statucie spółki akcyjnej można tak skonstruować postanowienia, że uprzywilejowanie znika w chwili śmierci właściciela akcji uprzywilejowanej.
Dziedziczenie akcji w spółce akcyjnej
Jeżeli spółka akcyjna jest firmą rodzinną, to nie będzie większych problemów z kontynuowaniem biznesu. Akcje pozostaną w rękach członków rodziny, którzy już są w spółce. Oczywiście, może się okazać, że nagle niektórzy członkowie mają inną wizję prowadzenia działalności.
Dziedziczenie akcji w spółce akcyjnej nie musi być wcale skomplikowane, jeżeli właściciele akcji zadbają o odpowiednie postanowienia w testamencie.
Trochę więcej gimnastyki będzie wymagało skonstruowanie odpowiednich zabezpieczeń w statucie spółki, jeżeli spółka nie będzie chciała dopuścić nowych akcjonariuszy do struktur właścicielskich. O to najlepiej zadbać już na początku tworzenia spółki.
Marcin Kozłowski
Radca prawny
***
Dlaczego spółka emituje akcje?
Jeżeli chcesz założyć spółkę akcyjną lub taką już założyłeś, to na pewno musisz wiedzieć czym jest emitowanie akcji przez spółkę. Dlaczego spółka emituje akcje? Najczęściej po to, aby się dokapitalizować i mieć pieniądze na rozwój i kolejne projekty.
Emisja nowych akcji przez spółkę jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli spółka chce pozyskać dodatkowe środki na działanie.[Czytaj dalej]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }