Marcin Kozłowski

radca prawny

Doradzam przedsiębiorcom w ich bieżącej działalności. Skupiam się na spółkach kapitałowych, ale nie są mi obce również inne formy działalności. Pomagam przedsiębiorcom przejść przez gąszcz zawiłych regulacji prawnych, tak aby czuli się bezpiecznie i mieli spokojną głowę przy podejmowaniu decyzji.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę akcyjną!

Plan przekształcenia w spółkę akcyjną

Marcin Kozlowski07 marca 2021Komentarze (0)

Ostatnio pisałem o tym, jak możesz się przekształcić w spółkę akcyjną prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą. Jednym z elementów takiego przekształcenia jest dokument, który nazywa się plan przekształcenia w spółkę akcyjną. Zaplanowanie takiej zmiany na pewno jest dobrym rozwiązaniem.

Pamiętaj, żeby dołączyć do planu przekształcenia wszystkie załączniki wskazane w przepisach! Wymieniam je pod koniec wpisu.

Co to jest plan przekształcenia w spółkę akcyjną?

Pewnie zastanawiasz się czym jest plan przekształcenia w spółkę akcyjną? Na pewno jesteś świadom, że konieczne jest sporządzenie pewnych dokumentów, które przedstawią Twój planowany proces przekształcenia oraz potwierdzą, że jest on uzasadniony.

Plan przekształcenie powinien zawierać informacje finansowe, ekonomiczne i majątkowe potwierdzające, że Twoje przekształcenie w spółkę akcyjną ma ręce i nogi. Jest to podstawowy dokument w procesie przekształcenia.

Wartość bilansowa przedsiębiorcy

Jak już wcześniej napisałem – w planie przekształcenia powinny znaleźć się informacje finansowe lub ekonomiczne. Takimi na pewno jest ustalenie wartości bilansowej Twojego majątku.

Z przepisów jasno wynika, że ustalenie wartości bilansowej Twojego majątku jest obowiązkowym elementem planu przekształcenia.

Wartość bilansową musisz ustalić na określony dzień w miesiącu poprzedzającym sporządzenie planu przekształcenia. Jeżeli przekształcisz się w czerwcu, to wartość bilansową Twojego majątku określasz na wybrany dzień w maja.

W praktyce wartość bilansowa jest ustalana na ostatni dzień miesiąca np. 31 maja. Pamiętaj, że w takiej sytuacji do przekształcenia będzie musiało dojść do końca czerwca.

Ustalenie wartości bilansowej zajmie się Twoja księgowa. Twój plan przekształcenia musi być dobrze sporządzony, ponieważ będzie go oceniał biegły rewident i lepiej, żeby wydał pozytywną opinię.

Biegły rewident oceni Twój plan przekształcenia w zakresie poprawności i rzetelności.

Pozostałe elementy planu przekształcenia

Poza ustaleniem wartości bilansowej, do planu przekształcenia musisz dołączyć również:

Warto, żebyś zadbał o prawidłowe sporządzenie wszystkich dokumentów i nikt nie miał do nich uwag w sądzie (jak już będziesz wysyłać wniosek do KRS).

Współpraca z księgową (ewentualnie z rewidentem) jest konieczna. Na pewno profesjonalna pomoc radcy prawnego również będzie dobrym rozwiązaniem.

Jak założyć spółkę akcyjną - mec. Marcin Kozłowski

Sprawozdanie finansowe przedsiębiorcy

Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to nie masz obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych. Na pewno jednak masz dokumenty prowadzone dla celów podatkowych itp. One mogą okazać się bardzo cenne, ponieważ to na ich podstawie księgowa sporządzi sprawozdanie finansowe dla celów przekształcenia w spółkę akcyjną.

PAMIĘTAJ!

Plan przekształcenia musi być sporządzony w formie aktu notarialnego.

Plan przekształcenia w spółkę akcyjną – podsumowanie

Jeżeli masz w planach przekształcenie w spółkę kapitałową, czyli w spółkę akcyjną lub spółkę z o.o., to tak naprawdę musisz zacząć od przygotowania… załączników do planu przekształcenia. One będą zawierały najważniejsze informacje na temat Twojego przedsiębiorstwa, a w szczególności jego majątku.

W kolejnych wpisach wyjaśnię czym są poszczególne załączniki oraz przedstawię ich wzory.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak może wyglądać oświadczenie przedsiębiorcy o przekształceniu, przeczytaj mój artykuł na ten temat.

W przypadku jakichkolwiek pytania dotyczących przekształcenia, możesz się ze mną skontaktować lub zostawić komentarz. Zapraszam!

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: