Od marca 2021 r. akcje nie mają już formy dokumentu. Doszło do powszechnej dematerializacji akcji i każda akcja spółki niepublicznej powinna zostać zarejestrowana w rejestrze akcjonariuszy? Czy jest rejestr akcjonariuszy? To specjalny rejestr prowadzony przez uprawniony do tego podmiot w formie elektronicznej. Prowadzenie rejestru akcjonariuszy jest obowiązkowe.
Prowadzenie rejestru akcjonariuszy
Spółka akcyjna nie może sama prowadzić swojego rejestru akcjonariuszy. Musi zdecydować się, któremu podmiotowi powierzy prowadzenie takiego rejestru i z nim podpisać umowę na jego prowadzenie.
Bez wątpienia, prowadzenie rejestru akcjonariuszy wprowadzi transparentność transakcji obrotu akcjami. Spółka łatwiej zidentyfikuje swoich akcjonariuszy.
Na pewno jednak będzie to dodatkowy koszty dla spółki akcyjnej. Wyspecjalizowane podmioty nie prowadzą rejestrów akcjonariuszy za darmo.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się kim jest akcjonariusz, wyjaśniłem to w jednym z moich artykułów.
Jakie masz pytania dotyczące spółek?
Myślisz o przekształceniu?
Jeżeli myślisz o przekształceniu się w spółkę kapitałową (w tym akcyjną), możesz pobrać darmowego e-booka na moim blogu – przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę akcyjną
Potrzebujesz indywidualnej konsultacji?
Zastanawiasz się od czego zacząć? Jakie masz możliwości dzięki spółce?
Możesz umówić się ze mną na indywidualną konsultację prawną:
- zadzwoń do mnie 531 374 466
- lub napisz maila m.kozlowski@ewslegal.pl
Odpowiem na niej na Twoje pytania i pomogę podjąć odpowiednią decyzję.
Umowa na prowadzenie rejestru akcjonariuszy
Umowa o prowadzenie rejestru akcjonariuszy może być zawarta tylko i wyłącznie z podmiotem, który jest do tego uprawniony. Podmioty, które mają prawo prowadzić rejestry akcjonariuszy to:
-
-
- domy maklerskie,
- banki prowadzące działalność maklerską,
- banki powiernicze,
- zagraniczne firmy inwestycyjne,
- zagraniczne osoby prawne prowadzące działalność maklerską na terenie Polski w formie oddziału,
- Krajowy Depozyt,
- Narodowy Bank Polski.
-
Wymienione podmiotu prowadzą swoją działalność na podstawie zezwolenia udzielonego im przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Spółka zawsze może rozwiązać umowę, ale nie jest to takie proste. Może to zrobić tylko z ważnych powodów i pod warunkiem zawarcia nowej umowy z innym podmiotem.
Wybór podmiotu prowadzącego rejestr
Spółka akcyjna ma prawo samodzielnie zdecydować z jakim podmiotem podpisze umowę. Jeżeli spółka istnieje, decyzję o wyborze podejmuje się walne zgromadzeniu w formie uchwały.
Jeżeli spółka dopiero jest zawiązywana, to decyzję podejmują jej założyciele.
Walne zgromadzenie niepublicznej spółki akcyjnej podejmuje również decyzję czy będzie prowadzić rejestr akcjonariuszy, czy może zdecyduje się, aby akcje były rejestrowane w depozycie papierów wartościowych.
Jeżeli spółka zdecyduje się na depozyt papierów wartościowych, to będą ją obowiązywać inne zasady niż te wynikające z kodeksu spółek handlowych.
Warto wiedzieć, że spółka nie może zarejestrować swoich akcji jednocześnie w rejestrze i depozycie. Musi się zdecydować na jedno.
Brak wpisu do rejestru akcjonariuszy
Każda niepubliczna spółka akcyjna musi podpisać umowę z podmiotem prowadzącym rejestr akcjonariuszy. Jest to jej obowiązek.
Tylko osoby i podmioty wpisane do rejestru akcjonariuszy będą uznawane za akcjonariuszy danej spółki.
Jeżeli posiadasz akcje jakiejś spółki, to masz czas do 2026 r., aby została ona zarejestrowana w rejestrze. Dopóki Twoja spółka tego nie zrobi, nie będziesz mógł korzystać z praw wynikających z posiadanych akcji, a po upływie określonego czasu, nie będzie już możliwa rejestracja.
Marcin Kozłowski
Radca prawny
***
Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę akcyjną
Prowadzisz spółkę z o.o. i zastanawiasz się czy warto założyć spółkę akcyjną? Czy pomoże Ci pozyskać lepszych inwestorów? Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę akcyjną jest procesem nad którym trzeba się dobrze zastanowić i przeanalizować. W spółce z o.o. trzeba podjąć odpowiednie uchwały oraz sporządzić plan przekształcenia.[Czytaj dalej]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }