Marcin Kozłowski

radca prawny

Doradzam przedsiębiorcom w ich bieżącej działalności. Skupiam się na spółkach kapitałowych, ale nie są mi obce również inne formy działalności. Pomagam przedsiębiorcom przejść przez gąszcz zawiłych regulacji prawnych, tak aby czuli się bezpiecznie i mieli spokojną głowę przy podejmowaniu decyzji.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę akcyjną!

Prowadzenie spraw spółki akcyjnej

Marcin Kozlowski11 kwietnia 2022Komentarze (0)

W ostatnim wpisie wyjaśniłem na czym polega reprezentowanie spółki akcyjnej, a dzisiaj chciałbym Wam przedstawić kolejne uprawnienie zarządu. Jest nim prowadzenie spraw spółki akcyjnej. Nie jest to tylko prawo zarządu, ale jego obowiązek.

prowadzenie spraw spółki akcyjnej

Prowadzenie spraw spółki akcyjnej

Zarząd w spółce akcyjnej jest uprawniony do reprezentowania oraz prowadzenia spraw spółki. Reprezentacja dotyczy „sfery zewnętrznej” funkcjonowania spółki. Chodzi o stosunki z osobami trzecimi np. podpisywanie umów, składanie oświadczeń woli oraz przyjmowanie tych oświadczeń.

Prowadzenie spraw spółki nie zostało nigdzie dokładnie sprecyzowane, w przeciwieństwie do reprezentowania spółki akcyjnej.

Więcej o zarządzie w spółce akcyjnej możesz przeczytać tutaj.

Prowadzenie praw spółki akcyjnej odnosi się do jej sfery wewnętrznej. Mogą się one później uzewnętrznić, ale wcale nie muszą. Reprezentacja zawsze jest na zewnątrz „widoczna”.

Jakie masz pytania dotyczące spółek?

Myślisz o przekształceniu?

Jeżeli myślisz o przekształceniu się w spółkę kapitałową (w tym akcyjną), możesz pobrać darmowego e-booka na moim blogu – przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę akcyjną

Potrzebujesz indywidualnej konsultacji?

Zastanawiasz się od czego zacząć? Jakie masz możliwości dzięki spółce?

Możesz umówić się ze mną na indywidualną konsultację prawną:

 • zadzwoń do mnie 531 374 466
 • lub napisz maila m.kozlowski@ewslegal.pl

Odpowiem na niej na Twoje pytania i pomogę podjąć odpowiednią decyzję.

Na czym polega prowadzenie spraw?

Aby dokładnie wyjaśnić czym jest prowadzenie spraw spółki akcyjnej, najlepiej chyba przedstawię przykłady, które wszystko rozjaśnią.

Jeżeli wydajesz polecenia pracownikom lub współpracownikom, to znaczy że prowadzisz sprawy spółki. Takie jest Twoje zadanie.

W spółce możesz mieć wiele działów np. finansowy, księgowy lub dział sprzedaży. Nadzorujesz ich pracę, sprawdzasz jak wykonują swoje zadania, wydajesz polecenia. Jest to przejaw prowadzenia spraw spółki.

Zatrudnianie pracowników także jest przejawem prowadzenia spraw spółki, chociaż tutaj pojawia się na pewno reprezentowanie spółki akcyjnej, ponieważ podpisujesz umowę z daną osobą.

Jeżeli podejmujesz decyzje biznesowe lub organizacyjne dotyczące funkcjonowania spółki, oznacza to, że prowadzisz jej sprawy.

Prowadzenie spraw spółki to wykonywanie czynności zarządczych czy kierowniczych związanych ze spółką.

jak założyć spółkę akcyjną

Prowadzenie spraw spółki a reprezentacja

Jak pewnie zauważyłeś, prowadzenie spraw spółki akcyjnej może się przeplatać z jej reprezentacją.

Niektóre Twoje decyzje biznesowe na pewno uzewnętrznią się i dojdzie do negocjacji, składania oświadczeń woli lub podpisywania umów, a więc czynności traktowanych jako reprezentowanie spółki na zewnątrz.

Decydowanie o zatrudnieniu pracownika lub skierowaniu pozwu do sądu, ostatecznie skończy się na złożeniu podpisu pod umową o pracę lub pod pozwem.

Jak widzisz, granica między prowadzeniem spraw spółki a jej reprezentacją jest elastyczna.


Przeczytaj również o:

statucie spółki akcyjnej, w której określa się skład zarządu.

subskrypcji akcji

aporcie w spółce akcyjnej

tym jak pożyczyć pieniądze od inwestora

opodatkowaniu spółki

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: