Marcin Kozłowski

radca prawny

Doradzam przedsiębiorcom w ich bieżącej działalności. Skupiam się na spółkach kapitałowych, ale nie są mi obce również inne formy działalności. Pomagam przedsiębiorcom przejść przez gąszcz zawiłych regulacji prawnych, tak aby czuli się bezpiecznie i mieli spokojną głowę przy podejmowaniu decyzji.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę akcyjną!

Reprezentowanie spółki akcyjnej

Marcin Kozlowski04 kwietnia 2022Komentarze (0)

Spółki akcyjne są aktywnym podmiotem obrotu gospodarczego. Często występują jako strony umów lub podczas negocjacji. W trakcie rozmów spółki są reprezentowane przez odpowiednio umocowane osoby. Reprezentowanie spółki akcyjnej jasno określa kodeks spółek handlowych. To zarząd prowadzi sprawy spółki i ją reprezentuje.

reprezentowanie spółki akcyjnej

Co oznacza reprezentowanie spółki akcyjnej?

Przez reprezentowanie spółki akcyjnej rozumie się dokonywanie czynności w stosunkach zewnętrznych. Krótko mówiąc, członkowie zarządu są uprawnieni do prowadzenia rozmów z kontrahentami i podejmowania decyzji w imieniu spółki.

Reprezentacja spółki akcyjnej oznacza zarówno podpisywanie umów pożyczek lub inwestycyjnych na wiele milionów, jak również zwykłych umów o pracę lub współpracę. Pod każdą umową musi podpisać się uprawniona osoba, aby uznać, że umowa jest ważna.

Warto wiedzieć, że nawet jak zarząd jest wieloosobowy, nie oznacza to, że wszyscy członkowie muszą się podpisywać pod umowami. Statut spółki może przewidywać, że każdy z członków samodzielnie będzie mógł reprezentować spółkę.

Jakie masz pytania dotyczące spółek?

Myślisz o przekształceniu?

Jeżeli myślisz o przekształceniu się w spółkę kapitałową (w tym akcyjną), możesz pobrać darmowego e-booka na moim blogu – przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę akcyjną

Potrzebujesz indywidualnej konsultacji?

Zastanawiasz się od czego zacząć? Jakie masz możliwości dzięki spółce?

Możesz umówić się ze mną na indywidualną konsultację prawną:

  • zadzwoń do mnie 531 374 466
  • lub napisz maila m.kozlowski@ewslegal.pl

Odpowiem na niej na Twoje pytania i pomogę podjąć odpowiednią decyzję.

Kto może reprezentować spółkę akcyjną?

Jak już wcześniej napisałem, spółkę reprezentuje jej zarząd.

Zarząd może być wieloosobowy lub jednoosobowy. To ile liczy członków zarząd, decydują założyciele spółki w jej statucie. Członkami zarządu mogą być jedynie osoby fizyczne. Nie mogą nimi być np. inne spółki lub stowarzyszenia.

Nie zawsze jednak członek zarządu ma możliwość uczestniczenia w każdej rozmowie lub podpisania każdej umowy na czas.

Członek zarządu może upoważnić inne osoby do tego, aby podpisywały umowy lub prowadziły negocjacje i składały oświadczenia woli. Oczywiście, powinny to być osoby godne zaufania i o odpowiednich kwalifikacjach.

Kto jest członkiem zarządu?

Skąd jednak pewność, że dana osoba jest członkiem zarządu? Przecież nie ma specjalnych legitymacji lub dokumentów potwierdzających takie uprawnienia.

Łatwo to sprawdzić w dokumentach spółki znajdujących się w sądzie, który zarejestrował spółkę lub w… Internecie. Na stronie KRS wystarczy wpisać nazwę spółki i można sprawdzić kto jest członkiem zarządu oraz w jaki sposób spółka jest reprezentowana.

Jest to bardzo ważne, ponieważ warto mieć pewność czy dane osoby mogą podejmować decyzję w imieniu spółki lub czy pełnomocnictwo pochodzi od odpowiednich osób.

Prowadzenie spraw spółki a reprezentacja?

Pamiętaj, że reprezentowanie spółki akcyjnej, to nie to samo co prowadzenie spraw spółki akcyjnej!

O prowadzeniu spraw spółki akcyjnej przeczytacie w tym artykule.

 

jak założyć spółkę akcyjną

Zapoznaj się z innymi moimi artykułami:

Jak założyć spółkę akcyjną?

Zalety i wady spółki akcyjnej

Ograniczenie zbywania akcji

Jak dostać zaliczkę na dywidendę?

Pożyczka pieniędzy od inwestora

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: