Marcin Kozłowski

radca prawny

Doradzam przedsiębiorcom w ich bieżącej działalności. Skupiam się na spółkach kapitałowych, ale nie są mi obce również inne formy działalności. Pomagam przedsiębiorcom przejść przez gąszcz zawiłych regulacji prawnych, tak aby czuli się bezpiecznie i mieli spokojną głowę przy podejmowaniu decyzji.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę akcyjną!

Rezygnacja ostatniego członka zarządu

Marcin Kozlowski15 kwietnia 2021Komentarze (0)

Ostatnio miałem sytuację, w której klient zastanawiał się jak zrezygnować z pełnienia funkcji członka zarządu. Niby nic trudnego, wystarczy przecież złożyć rezygnację.

Co innego jeżeli chodzi o ostatniego członka zarządu spółki akcyjnej. Rezygnacja ostatniego członka zarządu wygląda trochę inaczej, niż w przypadku kiedy zarząd jest jeszcze obsadzony.

Rezygnacja członka zarządu

Jeżeli jesteś członkiem zarządu i chcesz zrezygnować z pełnienia funkcji, to zwyczajnie możesz złożyć rezygnację.

Twój mandat wygaśnie również w przypadku śmierci lub odwołania, a także po okresie kadencji. Kadencja nie może być dłuższa nić pięć lat.

Rezygnację powinieneś złożyć (wysłać) spółce. Nie trzeba podawać jej powodów.

rezygnacja ostatniego członka zarządu

Rezygnacja ostatniego członka zarządu

Inaczej wygląda rezygnacja ostatniego członka zarządu w spółce akcyjnej.

Powinien on złożyć rezygnację radzie nadzorczej. Podobnie wygląda sytuacja, jeżeli zarząd w ogóle był jednoosobowy.

A co jak rada nadzorcza jest nieobsadzona?

Jak widzisz nie jest to skomplikowane. Gorzej kiedy rada nadzorcza też nie jest obsadzona… A może dojść do takiej sytuacji.

W takiej sytuacji ostatni członek zarządu składa rezygnację akcjonariuszom. Wtedy trzeba dodatkowo zwołać walne zgromadzenie.

Dokonując ogłoszenia o walnym zgromadzeniu musi ono zawierać oświadczenie o rezygnacji członka zarządu.

jak założyć spółkę akcyjną

Kiedy rezygnacja jest skuteczna?

W ogłoszeniu o walnym zgromadzeniu musi być wskazany jakiś dzień. I ten dzień jest ważny, ponieważ rezygnacja jest skuteczna z dniem następującym po dniu, na który zwołano walne zgromadzenie.

Jeżeli walne zgromadzenie akcjonariuszy było zwołane na 20 czerwca 2020 r., to rezygnacja jest skuteczna 21 czerwca 2020 r.

Warto wiedzieć, że rezygnacja ostatniego lub jedynego członka zarządu będzie skuteczna bez znaczenia czy walne zgromadzenie się odbędzie i czy będą na nim podjęte jakieś uchwały.

A jak jest w spółce z o.o.?

Podobne unormowanie jest w spółce z ograniczona odpowiedzialnością, z tym że ostatni członek zarządu składa rezygnację wspólnikom.

Zaproszenie na zgromadzenie wspólników musi zawierać oświadczenie o rezygnacji członka zarządu.

Podobnie jak w spółce akcyjnej, rezygnacja jest skuteczna z dniem następującym po dniu, na który zwołano zgromadzenie wspólników.

 

Możesz przeczytać moje ostatnie artykułu o tym co powinien zawierać statut spółki akcyjnej lub o tym czemu spółka emituje akcje.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: