Marcin Kozłowski

radca prawny

Doradzam przedsiębiorcom w ich bieżącej działalności. Skupiam się na spółkach kapitałowych, ale nie są mi obce również inne formy działalności. Pomagam przedsiębiorcom przejść przez gąszcz zawiłych regulacji prawnych, tak aby czuli się bezpiecznie i mieli spokojną głowę przy podejmowaniu decyzji.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę akcyjną!

Skład zarządu spółki akcyjnej

Marcin Kozlowski26 kwietnia 2022Komentarze (0)

Jak wiesz, zarząd w spółce akcyjnej może być jednoosobowy lub wieloosobowy. Skład zarządu spółki akcyjnej nie ma znaczenia jeżeli chodzi o jego kompetencje. Do jego zadań należy reprezentowanie spółki oraz prowadzenie spraw spółki.

skład zarządu spółki akcyjnej

Skład zarządu spółki akcyjnej

W przypadku gdy zarząd jest wieloosobowy, oznacza to, że jest w nim minimum dwóch członków zarządu. Nie ma limitu jeżeli chodzi o ilość członków zarządu. Jednak zbyt duża ilość członków może spowodować problemy w reprezentacji oraz prowadzeniu spraw spółki.

 

W przypadku jednoosobowego składu – reprezentacja i prowadzenie spraw spółki są co do zasady proste, ponieważ odpowiada za nie jeden podmiot. Oczywiście, można w takiej sytuacji ograniczyć swobodę jedynego członka zarządu i wpisać, że wymagana jest również zgoda prokurenta spółki.

Jakie masz pytania dotyczące spółek?

Myślisz o przekształceniu?

Jeżeli myślisz o przekształceniu się w spółkę kapitałową (w tym akcyjną), możesz pobrać darmowego e-booka na moim blogu – przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę akcyjną

Potrzebujesz indywidualnej konsultacji?

Zastanawiasz się od czego zacząć? Jakie masz możliwości dzięki spółce?

Możesz umówić się ze mną na indywidualną konsultację prawną:

 • zadzwoń do mnie 531 374 466
 • lub napisz maila m.kozlowski@ewslegal.pl

Odpowiem na niej na Twoje pytania i pomogę podjąć odpowiednią decyzję.

Jak działa zarząd wieloosobowy?

Sposób działania zarządu wieloosobowego możesz określić w statucie spółki akcyjnej.

W statucie możesz wskazać, że każdy z członków zarządu jest uprawniony do samodzielnego działania lub stwierdzić, że konieczne jest działanie co najmniej dwóch członków zarządu.

Kombinacje mogą być różne. Można określić też, że każdy z członków musi podpisać się pod umową, aby została zawarta lub, że członek zarządu musi działać razem z prokurentem.

Wszystkie te decyzje trzeba dokładnie przemyśleć.

Są to raczej decyzje biznesowe, chociaż niosą za sobą określone skutki prawne (konieczność współdziałania). Bez wątpienia wspólne działania członków chronią lepiej interesy spółki niż uprawnienie do działania w pojedynkę.

jak założyć spółkę akcyjną

Skład zarządu wieloosobowego

Skład zarządu wieloosobowego w spółce akcyjnej możesz określić w różny sposób. Możesz wpisać, że:

   1. składa się np. z trzech osób
   2. składa się z od dwóch do pięciu osób.

Najlepiej jeżeli skład zarządu wskażesz widełkowo – wtedy nie będzie problemu, jeżeli w zarządzie pięcioosobowym zabraknie nagle jednego członka, ponieważ zrezygnuje lub umrze. Nadal będzie wymagana ilość.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat zarządu w spółce akcyjnej, koniecznie zapoznaj się z poniższymi artykułami:

Zarząd w spółce akcyjnej

Reprezentowanie spółki akcyjnej 

Prowadzenie spraw spółki akcyjnej

Rezygnacja członka zarządu

Rezygnacja ostatniego członka zarządu

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: