Marcin Kozłowski

radca prawny

Doradzam przedsiębiorcom w ich bieżącej działalności. Skupiam się na spółkach kapitałowych, ale nie są mi obce również inne formy działalności. Pomagam przedsiębiorcom przejść przez gąszcz zawiłych regulacji prawnych, tak aby czuli się bezpiecznie i mieli spokojną głowę przy podejmowaniu decyzji.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę akcyjną!

Zarząd w spółce akcyjnej

Marcin Kozlowski28 lipca 2021Komentarze (0)

Jednym z elementów zakładania spółki akcyjnej jest powołanie zarządu. Zarząd w spółce akcyjnej jest jej obligatoryjnym elementem. Musi zostać powołany, jeżeli spółka akcyjna zostanie zarejestrowana. Jeżeli zastanawiasz się do czego jest potrzebny zarząd w spółce akcyjnej, już spieszę z odpowiedzią.

Jak założyć spółkę akcyjną?

W swoim pierwszym artykule na blogu pisałem o tym jak założyć spółkę akcyjną.

Wspominałem, że podstawą założenia spółki akcyjnej jest:

  • zawiązanie spółki
  • wniesienie przez akcjonariuszy wkładu na pokrycie kapitału zakładowego
  • ustanowienie zarządu i rady nadzorczej
  • wpis do rejestru KRS.

zarząd w spółce akcyjnej

Zarząd w spółce akcyjnej

Odpowiadając na pytanie, do czego jest potrzebny zarząd w spółce akcyjnej – zarząd w spółce akcyjnej prowadzi jej sprawy i reprezentuje spółkę.

Jeżeli będziesz kiedyś członkiem zarządu spółki akcyjnej, Twoim zadaniem pewnie będzie organizowanie działalności spółki. Musisz wiedzieć, że prowadzenie spraw spółki to pewien proces, który może polegać na podejmowaniu uchwał, decydowaniu, a także organizowaniu działalności spółki w taki sposób, żeby było to zgodne z jej przedmiotem działalności.

Jakie masz pytania dotyczące spółek?

Myślisz o przekształceniu?

Jeżeli myślisz o przekształceniu się w spółkę kapitałową (w tym akcyjną), możesz pobrać darmowego e-booka na moim blogu – przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę akcyjną

Potrzebujesz indywidualnej konsultacji?

Zastanawiasz się od czego zacząć? Jakie masz możliwości dzięki spółce?

Możesz umówić się ze mną na indywidualną konsultację prawną:

 • zadzwoń do mnie 531 374 466
 • lub napisz maila m.kozlowski@ewslegal.pl

Odpowiem na niej na Twoje pytania i pomogę podjąć odpowiednią decyzję.

Czym jest reprezentowanie spółki?

Kolejnym zadaniem zarządu jest reprezentowanie spółki. Chodzi tutaj o reprezentowanie spółki na zewnątrz np. w rozmowach z klientami lub potencjalnymi inwestorami.

Będąc członkiem zarządu masz prawo do reprezentowania spółki w sprawach sądowych oraz pozasądowych np. w trakcie negocjacji.

Twoje prawo do reprezentacji nie może być ograniczone wobec osób trzecich. Oznacza to, że nikt nie może Tobie ograniczyć prawa reprezentowania spółki w relacjach z osobami trzecimi. Musi istnieć pewność obrotu w gospodarce i osoba trzecia musi wiedzieć, że Ty jako członek zarządu może z nią prowadzić rozmowy.

Istnieją pewne ograniczenia, które wprowadza prawo, ale o tym innym razem.

O reprezentowaniu spółki akcyjnej możesz przeczytać w osobnym artykule.

Z ilu członków składa się zarząd w spółce akcyjnej?

Zarząd spółki akcyjnej może składać się z jednego członka, ale może być ich więcej i tak z reguły jest. Pamiętaj jednak, że jedna osoba to minimum!

Kto może zostać powołany do zarządu?

Nie musisz być akcjonariuszem, żeby zostać powołanym do zarządu w spółce akcyjnej. Oczywiście, do zarządu mogą być powołane osoby spośród akcjonariuszy spółki, ale też spoza ich grona.

Są jednak osoby, które nie mogą być powołane do zarządu np. członek rady nadzorczej tej spółki.

Warto wiedzieć, że skład zarządu możesz określić w różny sposób np., że składa się:

   1. z jednego członka
   2. kilku członków
   3. od do.

Ostatni sposób jest chyba najlepszy, ponieważ w przypadku gdy określisz, że zarząd składa się z trzech osób i jeden z członków złoży rezygnację, będzie trzeba wybrać nowego członka zarządu.

Jeżeli określisz, że liczba członków zarządu wynosi od jednej do pięciu, to w przypadku gdy jeden z pięciu członków zarządu zrezygnuje, nie będzie potrzeby wybierania piątego członka.

Kto powołuje członków zarządu SA?

Jeżeli zakładasz spółkę, to pamiętaj uregulować w statucie spółki kwestie tego kto powołuje członków zarządu. Gdybyś tego nie zrobił, to członków zarządu powoła rada nadzorcza.

W statucie spółki akcyjnej możesz jednak określić, że kto inny powoła członka zarządu np. zrobią to akcjonariusze lub walne zgromadzenie.

Spółka akcyjna może określić specjalne wymagania dla kandydatów na członka zarządu. Wymagania mogą być określone w uchwale walnego zgromadzenia lub w statucie spółki.

Dopuszczalne jest nawet ogłoszenie naboru na członka zarządu np. na popularnej stronie z ofertami pracy, jak to uczynił jeden z łódzkich klubów piłkarskich. Chociaż w tym przypadku chyba nie było to najlepsze rozwiązanie 😉

jak założyć spółkę akcyjną

Zgoda na powołanie do zarządu w spółce akcyjnej

Pamiętaj, że nie możesz od tak powołać sobie członka zarządu np. znanego piłkarza bez jego zgody. Zanim zdecydujesz się na skład osobowy zarządu, warto, żebyś ustalił kto jest kim, żeby potem niebyło nieprzyjemności, a także żebyś uzyskał zgodę na powołanie do zarządu.

Zgoda może wyglądać następująco:

Ja, Marcin Kozłowski, legitymujący się dowodem osobistym nr …, PESEL …, wyrażam zgodę na powołanie mnie do zarządu spółki ABC S.A. z dniem 1 sierpnia 2021 r.

Jeżeli chciałbyś zrezygnować z bycia członkiem zarządu, zapoznaj się z moim wpisem na ten temat.

Zarząd w spółce akcyjnej – podsumowanie

Jak widzisz, bez zarządu w spółce akcyjnej ani rusz. Będziesz zobowiązany do jego powołania (lub ustalenia zasad powołania).

Zarząd prowadzi sprawy spółki i ją reprezentuje np. w sądzie lub poza sądem. W skład zarządu może wchodzi jedna osoba, ale może być też więcej osób.

Pamiętaj, żeby uzyskać zgodę od przyszłego członka zarządu na jego powołanie! A jeżeli sam masz zostać członkiem zarządu, pamięta ją wyrazić.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: