Marcin Kozłowski

radca prawny

Doradzam przedsiębiorcom w ich bieżącej działalności. Skupiam się na spółkach kapitałowych, ale nie są mi obce również inne formy działalności. Pomagam przedsiębiorcom przejść przez gąszcz zawiłych regulacji prawnych, tak aby czuli się bezpiecznie i mieli spokojną głowę przy podejmowaniu decyzji.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę akcyjną!

Zgłoszenie jednoosobowej spółki akcyjnej

Marcin Kozlowski28 października 2021Komentarze (0)

Niedawno napisałem o tym, że ostatnim elementem powstania spółki akcyjnej jest jej zgłoszenie do sądu. Opisałem dokładnie co i jak powinno zostać zgłoszone. Najważniejsze aby wniosek podpisali członkowie zarządu, a nie założyciele. Zgłoszenie jednoosobowej spółki akcyjnej do KRS jest podobne do zgłoszenia wieloosobowej spółki akcyjnej.

zgłoszenie jednoosobowej spółki akcyjnej

Jednoosobowa spółka akcyjna

Jak wiesz, poza kilkuosobowymi spółkami akcyjnymi istnieją również jednoosobowe spółki akcyjne.

 

O zakładaniu jednoosobowej spółce akcyjnej przeczytać tutaj.

Pewnie się domyślasz, że zgłoszenie jednoosobowej spółki akcyjnej do sądu jest podobne do zgłoszenia kilkuosobowej spółki akcyjnej. I pewnie masz rację, ale jest jeden istotny element w całym tym zgłoszeniu.

Jakie masz pytania dotyczące spółek?

Myślisz o przekształceniu?

Jeżeli myślisz o przekształceniu się w spółkę kapitałową (w tym akcyjną), możesz pobrać darmowego e-booka na moim blogu – przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę akcyjną

Potrzebujesz indywidualnej konsultacji?

Zastanawiasz się od czego zacząć? Jakie masz możliwości dzięki spółce?

Możesz umówić się ze mną na indywidualną konsultację prawną:

 • zadzwoń do mnie 531 374 466
 • lub napisz maila m.kozlowski@ewslegal.pl

Odpowiem na niej na Twoje pytania i pomogę podjąć odpowiednią decyzję.

Zgłoszenie jednoosobowej spółki akcyjnej do KRS

Zgłoszenie jednoosobowej spółki powinno zawierać te same dane co zgłoszenie spółki wieloosobowej.

O tym jakie elementy powinny znajdować się w zgłoszeniu wieloosobowej spółki akcyjnej możesz przeczytać w moim ostatnim wpisie.

Dodatkowo jednak, zgłoszenie jednoosobowej spółki akcyjnej powinno zawierać takie informacje jak:

    1. nazwisko i imię albo firmę (nazwę),
    2. siedzibę,
    3. adres albo adres do doręczeń elektronicznych jedynego akcjonariusza, a także wzmiankę, że jest on jedynym akcjonariuszem spółki.

Skoro jest tylko jeden akcjonariusz, to powinien umieścić te informacje w zgłoszeniu. Aktualnie, jeżeli zdecydujesz się na zgłoszenie jednoosobowej spółki akcyjnej do sądu, możesz to zrobić za pośrednictwem PRS – specjalnego elektronicznego portalu za pośrednictwem, którego zgłasza się różne wnioski do sądu.

Wypełnienie zgłoszenia w PRS jest intuicyjne, więc nie powinieneś mieć problemów z uzupełnieniem. Jeżeli jednak będziesz miał problem, skontaktuj się ze mną, to pomogę.

jak założyć spółkę akcyjną

Zmiana spółki akcyjnej w spółkę jednoosobową

Jednoosobowa spółka akcyjna może powstać również na skutek nabycia wszystkich akcji przez jednego akcjonariusza. Jeżeli chcesz nabyć wszystkie akcje od pozostałych wspólników, to możesz to zrobić w drodze takich czynności prawnych jak np.:

    1. kupno
    2. darowizna
    3. zamiana.

Jeżeli nabędziesz wszystkie akcje w spółce akcyjnej, powinieneś powiadomić zarząd spółki o tym fakcie. Zarząd ma trzy tygodnie na zgłoszenie tego faktu do sądu. Termin liczy się od dnia, w którym dowiedział się o zakupie wszystkich akcji, ale zawiadomienie powinno być oficjalne, a nie „zasłyszane”.

 

Marcin Kozłowski
Radca prawny

***

Przekształcenie w spółkę akcyjną

Spółka akcyjna przez wielu przedsiębiorców jest uważana za nieosiągalny byt. Kiedy rozmawiam z nimi o prowadzonych przez nich biznesach, nawet nie biorą pod uwagę, że przekształcenie w spółkę akcyjną może być dla nich korzystnym rozwiązaniem.

Jeżeli przedsiębiorca już myśli o spółce kapitałowej, to jest to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Założę się, że masz podobnie?[Czytaj dalej]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: