Marcin Kozłowski

radca prawny

Doradzam przedsiębiorcom w ich bieżącej działalności. Skupiam się na spółkach kapitałowych, ale nie są mi obce również inne formy działalności. Pomagam przedsiębiorcom przejść przez gąszcz zawiłych regulacji prawnych, tak aby czuli się bezpiecznie i mieli spokojną głowę przy podejmowaniu decyzji.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę akcyjną!

Elektroniczny Portal Rejestrów Sądowych

Marcin Kozlowski28 sierpnia 2021Komentarze (0)

Na początku lipca weszła zmiana w zgłaszaniu wniosków do KRS i obecnie wnioski wysyła się elektronicznie za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych. Jeżeli spółka chce zgłosić jakąś zmianę np. w zarządzie lub ustanowienie prokurenta, powinna dokonać tego elektronicznie. Zgłoszenie przez Portal Rejestrów Sądowych jest szybsze, ale oczywiście pojawiają się błędy, jak to w systemach informatycznych. Elektroniczny Portal Rejestrów Sądowych jest szybszym rozwiązaniem od tradycyjnej papierowej formy.

Elektroniczny Portal Rejestrów Sądowych

Elektroniczny Portal Rejestrów Sądowych

Jeżeli chcesz korzystać z Portalu Rejestrów Sądowych (PRS), to musisz założyć konto w tym systemie. Wszelkie dokumenty możesz podpisywać profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym.

Założenie konta w PRS nie jest trudne i dość łatwo przechodzi się przez system rejestracji. Jeżeli będziesz mieć jakieś problemy, to daj znać.

Wypełnianie formularzy w PRS

Kiedy już się zarejestrujesz w portalu, wystarczy wybrać odpowiedni formularz i go wypełnić.

Mnie zaskoczyło, że kiedy zgłaszałem pierwszy raz zmianę dla jednego z klientów, to po wpisaniu nr KRS, formularz wypełnił się samodzielnie o NIP, REGON, firmę i siedzibę podmiotu. Elektroniczny Portal Rejestrów Sądowych pozwala zaoszczędzić trochę czasu.

Jakie masz pytania dotyczące spółek?

Myślisz o przekształceniu?

Jeżeli myślisz o przekształceniu się w spółkę kapitałową (w tym akcyjną), możesz pobrać darmowego e-booka na moim blogu – przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę akcyjną

Potrzebujesz indywidualnej konsultacji?

Zastanawiasz się od czego zacząć? Jakie masz możliwości dzięki spółce?

Możesz umówić się ze mną na indywidualną konsultację prawną:

 • zadzwoń do mnie 531 374 466
 • lub napisz maila m.kozlowski@ewslegal.pl

Odpowiem na niej na Twoje pytania i pomogę podjąć odpowiednią decyzję.

Podpisanie wniosku w PRS

Jak uzupełnisz formularz i sprawdzisz czy wszystko się zgadza, to pozostaje kwestia podpisania wniosku i wysłania. Wniosek powinieneś opatrzyć jednym z możliwych podpisów:

  • kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
  • podpisem zaufanym albo
  • podpisem osobistym.

Wyjątki od elektronicznych wniosków

Nie wszystkie podmioty muszą składać wnioski za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych. Niektóre nadal mogą robić to tradycyjnie na papierze.

Musisz wiedzieć, że Krajowy Rejestr Sądowy składa się z trzech różnych rejestrów:

  • przedsiębiorców,
  • stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
  • dłużników niewypłacalnych.

W drugim rejestrze wpisuje się m.in. stowarzyszenia, fundacje i samodzielne niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Właśnie w przypadku drugiego rejestru jest nadal możliwe składanie wniosków w tradycyjnej papierowej formie.

jak założyć spółkę akcyjną

Odrzucenie wniosku

Pamiętaj, żeby wszelkie zmiany zgłaszać za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych, a nie na papierze! Jeżeli wyślesz dokument w pisemnej formie, to sąd zwróci taki wniosek bez pouczenia dlaczego.

W takiej sytuacji będziesz miał siedem dni na prawidłowe zgłoszenie za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych.

Elektroniczny Portal Rejestrów Sądowych – podsumowanie

Elektroniczny Portal Rejestrów Sądowych na pewno przyspieszył mi pracę. Dane wpisuje się szybciej, niektóre automatycznie się podstawiają, nie muszę przekreślać.

Oczywiście, pojawiły się małe problemy techniczne na początku, ale nie było tak źle.

A u Was jak? Dokonaliście już jakiegoś zgłoszenia w PRS?

Jeżeli macie jakieś pytania dotyczące PRS i zgłaszania wniosków, możecie do mnie napisać, a ja chętnie pomogę.

Słyszałeś o Prostej Spółce Akcyjnej? Jeżeli chcesz się dowiedzieć o niej czegoś, to zapraszam do przeczytania mojego artykułu o Prostej Spółce Akcyjnej.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: