Marcin Kozłowski

radca prawny

Doradzam przedsiębiorcom w ich bieżącej działalności. Skupiam się na spółkach kapitałowych, ale nie są mi obce również inne formy działalności. Pomagam przedsiębiorcom przejść przez gąszcz zawiłych regulacji prawnych, tak aby czuli się bezpiecznie i mieli spokojną głowę przy podejmowaniu decyzji.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę akcyjną!

Kiedy spółka akcyjna wypłaca dywidendę?

Marcin Kozlowski22 lipca 2021Komentarze (0)

Na pewno słyszałeś, że akcjonariuszowi w spółce akcyjnej przysługuje dywidenda. Tylko co to jest dywidenda?

Kiedy spółka akcyjna wypłaca dywidendę swoim akcjonariuszom? I na jakich zasadach spółka akcyjna wypłaca dywidendę?

Na te i inne pytania, znajdziesz odpowiedzi w dzisiejszym wpisie na blogu.

Czym jest dywidenda w spółce?

Najprościej mówiąc, dywidenda to prawo do zysku spółki. Jest to najważniejsze prawo majątkowe wynikające z akcji.

Spółka akcyjna zakładana jest, aby prowadzić działalność gospodarczą (co do zasady), a tym samym zarabiać i generować zysk. Jeżeli spółka, której akcje posiadasz, wygenerowała zysk, masz szansę na wypłatę dywidendy.

Oczywiście, spółka akcyjna może być również prowadzona w celach charytatywnych.

Spóła może wypłacić dywidendę w formie pieniężnej, ale też w formie innych aktywów np. nieruchomości lub samochody. Oczywiście, jeżeli spółka je posiada.

Jakie masz pytania dotyczące spółek?

Myślisz o przekształceniu?

Jeżeli myślisz o przekształceniu się w spółkę kapitałową (w tym akcyjną), możesz pobrać darmowego e-booka na moim blogu – przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę akcyjną

Potrzebujesz indywidualnej konsultacji?

Zastanawiasz się od czego zacząć? Jakie masz możliwości dzięki spółce?

Możesz umówić się ze mną na indywidualną konsultację prawną:

  • zadzwoń do mnie 531 374 466
  • lub napisz maila m.kozlowski@ewslegal.pl

Odpowiem na niej na Twoje pytania i pomogę podjąć odpowiednią decyzję.

Co to jest zysk w spółce?

Kiedy spółka akcyjna wypłaca dywidendę

Zysk powstaje wtedy, gdy wszystkie przysługujące spółce prawa majątkowe (także środki finansowe posiadane przez  spółkę), przewyższają sumę zobowiązań spółki i kapitału zakładowego.

W spółce akcyjnej (i innych spółkach kapitałowych), zysk jest wykazywany w sprawozdaniu finansowym. Sprawozdanie finansowe jest badane obowiązkowo przez biegłego rewidenta.

Kiedy spółka akcyjna wypłaca dywidendę?

Pierwszym warunkiem jest powstanie zysku. Jeżeli już wiesz, że spółka akcyjna wygenerowała zysk, to musisz się dowiedzieć czy… został on przeznaczony do podziału miedzy akcjonariuszy.

Jeżeli jesteś akcjonariuszem, który ma prawo do udziału w zysku, dostaniesz dywidendę, w przypadku gdy spółka przeznaczy zysk do podziału.

Co do zasady, spółka wypłaca dywidendę raz do roku, ale wcale tak nie musi być!

Jak widzisz, spółka wcale nie musi tego robić. Nie ma żadnego obowiązku, żeby spółka wypłacała co roku dywidendę swoim akcjonariuszom. Spółka może zdecydować się na przeznaczenie zysku na swój rozwój lub kapitał zapasowy.

Dywidenda w przypadku braku zysku

Co do zasady, żebyś mógł dostać dywidendę, spółka musi wygenerować zysk za ostatni rok obrotowy. Co gdy takiego zysku nie będzie? Czy spółka może zdecydować się na wypłatę dywidendy, jeżeli nie ma zysku?

W takiej sytuacji, spółka może wypłacić dywidendę, poprzez podzielenie zysku z poprzednich lat. Oczywiście, muszą być spełnione odpowiednie warunki w takiej sytuacji, ale pamiętaj, że w przypadku braku zysku, jest możliwość uzyskania dywidendy.

Komu przysługuje dywidenda?

Dywidenda należy się akcjonariuszom, którym przysługiwały akcje w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Ten dzień nazywa się dniem dywidendy.

Jak widzisz, spółka musi podjąć specjalną uchwałę o podziale zysku.

W uchwale określa się kiedy zostanie wypłacona dywidenda akcjonariuszom (dzień wypłaty dywidendy).

O tym kim jest akcjonariusz i jak nim zostać, dowiesz się z jednego z moich poprzednich artykułów.

A jeżeli chcesz zostać akcjonariuszem klubu piłkarskiego KTS Weszło, którego właścicielem jest Krzysztof Stanowski, przeczytaj o tym tutaj.

jak założyć spółkę akcyjną

Czy dywidenda jest równa dla każdego akcjonariusza?

Spółka dzieli zysk w stosunku do posiadanych akcji. Co do zasady jest równy, ale może się okazać, że niektóre akcje są uprzywilejowane.

Jeżeli jesteś posiadaczem akcji uprzywilejowanej co do dywidendy, to znaczy, że Twoja dywidend może być większa o połowę od dywidendy z akcji nieuprzywilejowanej.

Więcej o akcjach w spółce akcyjnej możesz przeczytać w jednym z moich artykułów. Dowiesz się z niego m.in. czym są akcje i jakie są akcje w spółce akcyjnej.

Pamiętaj jednak, że akcje uprzywilejowane w zakresie dywidendy nie korzystają z pierwszeństwa zaspokojenia przed pozostałymi akcjami. Oznacza to, że masz prawo do większej dywidendy, ale nie do pierwszeństwa w jej wypłacie.

Kiedy spółka akcyjna wypłaca dywidendę?

Już wiesz, że nie zawsze spółka akcyjna musi wypłacić dywidendę.

Jeżeli jednak spółka wypracuje zysk i zdecyduje o jego podziale, a Ty posiadasz akcje tej spółki, to masz prawo do podziału zysku (dywidendy). Spółka Cię o tym poinformuje.

Oczywiście, są przypadki, że bez zysku za dany rok obrotowy, spółka wypłaci dywidendę, ale spółka musi spełnić dodatkowe wymogi.

 

Marcin Kozłowski
Radca prawny

***

Warren Buffett nie wypłaca dywidendy

Słyszałeś, że Warren Buffett nie wypłaca dywidendy ze swojej spółki? Spółka jest warta miliardy, a jednak nie decyduje się na wypłatę dywidendy akcjonariuszom. Razem z Charles’em Munger’em przyjęli, że nie będą tego robić. Mimo tego, akcjonariusze spółki Berkshire Hathaway nadal ich kochają.[Czytaj dalej]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: