Marcin Kozłowski

radca prawny

Doradzam przedsiębiorcom w ich bieżącej działalności. Skupiam się na spółkach kapitałowych, ale nie są mi obce również inne formy działalności. Pomagam przedsiębiorcom przejść przez gąszcz zawiłych regulacji prawnych, tak aby czuli się bezpiecznie i mieli spokojną głowę przy podejmowaniu decyzji.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę akcyjną!

Porównanie prostej spółki akcyjnej

Marcin Kozlowski13 lipca 2021Komentarze (0)

Niedawno zaczęły obowiązywać przepisy o Prostej Spółce Akcyjnej. Pomimo podobnej nazwy, nie należy jej utożsamiać ze spółką akcyjną.

Prosta Spółka Akcyjna (PSA) jest odpowiedzią na potrzeby rynku (albo próbą odpowiedzi, jak kto woli). Na pewno warto się jej przyjrzeć, dlatego przygotowałem krótkie porównanie prostej spółki akcyjnej ze spółką akcyjną.

Porównanie prostej spółki akcyjnej
ze spółką akcyjną

Różnice pomiędzy poszczególnymi elementami spółek są niekiedy istotne np. o wkładach, kapitale czy akcjach mógłbym napisać osobne artykuły (co na pewno zrobię).

porównanie prostej spółki akcyjnej

Dzisiaj jednak chciałbym zwrócić uwagę na najistotniejsze kwestie w prostej spółce akcyjnej i tradycyjnej spółce akcyjnej.

Mam nadzieję, że przygotowane przeze mnie porównanie prostej spółki akcyjnej ze zwykłą spółką akcyjną rozwieje wątpliwości.

Jeżeli będziesz miał dodatkowe pytania, możesz się ze mną skontaktować – na pewno na nie odpowiem.

Utworzenie spółki akcyjnej a PSA

Porównanie prostej spółki akcyjnej ze zwykłą spółką akcyjną zacznę od samego początku, czyli od utworzenia spółki akcyjnej i prostej spółki akcyjnej.

Prosta Spółka Akcyjna może zostać zarejestrowana w systemie teleinformatycznym S24, podobnie jak spółka z o.o. Warunkiem jest jednak wniesienie wkładów w formie pieniężnej.

Na pewno jest to szybsze rozwiązanie niż tradycyjna wizyta u notariusza i wysyłanie dokumentów do sądu.

Tradycyjnej spółki akcyjnej w ogóle nie można zarejestrować w ten sposób. Jeżeli będziesz chciał założyć zwykłą spółkę akcyjną, będziesz musiał wysłać papierowy wniosek do sądu.

O tym jak założyć spółkę akcyjną przeczytasz w moim pierwszym artykule na blogu.

Wnoszenie wkładów przez wspólników

Trochę inaczej została rozwiązana również sprawa z wkładami wnoszonymi na pokrycie akcji.

W tradycyjnej spółce akcyjnej wkładem może być praktycznie wszystko poza świadczeniem pracy lub usługi przez wspólnika (akcjonariusza), a także prawa niezbywalne.

Dla przypomnienia, ponieważ pisałem o wkładach w spółce akcyjnej wcześniej, prawa niezbywalne to np.:

  • użytkowanie,
  • służebność osobista,
  • prawo pierwokupu,
  • prawo do alimentów,
  • wynagrodzenie.

W Prostej Spółce Akcyjnej wkładem może być świadczona praca lub usługi, jednak te wkłady nie mogą być przeznaczone na kapitał spółki (kapitał akcyjny).

Jeżeli chodzi o wnoszenie wkładów, podwyższanie wkładów lub zwrot, a także udział w zysku spółki, to zasady są podobne jak w tradycyjnej spółce akcyjnej. Różnice są niewielkie.

jak założyć spółkę akcyjną

Kapitał zakładowy a kapitał akcyjny?

Kolejną różnicą jest wysokość kapitału zakładowego. Jak wiesz, w spółce akcyjnej wynosi on minimum 100 000 zł, a więc sporo.

W Prostej Spółce Akcyjnej nie ma czegoś takiego jak kapitał zakładowy. Jest jednak kapitał akcyjny, który wynosi… 1 zł. Jest to kwota symboliczna.

W spółce akcyjnej wkłady są wnoszone na pokrycie akcji i składają się na jej kapitał zakładowy. W PSA natomiast kapitał akcyjny nie dzieli się na akcje i nie jest z nimi powiązany – akcje nie są powiązane z kapitałem akcyjnym w PSA.

Kapitał akcyjny nie jest również wpisywany do umowy prostej spółki akcyjnej – jest zakaz jego wskazywania. W umowie spółki akcyjnej jest obowiązkowym elementem.

Akcje w spółce akcyjnej i PSA

Ze względu na to, że w PSA jest kapitał akcyjny, który wynosi 1 zł, wprowadzono nowe rozwiązanie dotyczące akcji.

Wszystkie akcje w PSA nie mają wartości nominalnej i są niezależne od kapitału akcyjnego. Akcje nie składają się na kapitał akcyjny, tak jak akcje w tradycyjnej spółce akcyjnej.

Akcjonariusz w PSA będzie mógł objąć akcje za wkład w postaci świadczenia pracy lub usług na rzecz spółki. W zwykłej spółce akcyjnej nie ma takiej możliwości.

Musisz również wiedzie, że akcje w PSA są zdematerializowane – nie mają postaci papieru. Jest jednak rejestr akcjonariuszy. Spółka sama nie może prowadzić rejestru, ale robi to podmiot zewnętrzny, np. notariusz.

W tradycyjnej spółce akcyjnej akcje dają władze akcjonariuszom (jeżeli mają odpowiednią ilość) i wpływają na jego pozycję, a w prostej spółce akcyjnej powiązane są tylko z prawami akcjonariuszy np. prawem do dywidendy czy uprzywilejowaniem do liczby głosów.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie są akcje w spółce akcyjnej, zachęcam do przeczytanie tego artykułu.

Sprzedaż akcji

Jeżeli wpadniesz na pomysł sprzedania akcji PSA, będziesz mógł to zrobić za pomoc maila lub WhatsApp’a, ponieważ nie ma wymogu spisania umowy w formie pisemnej. Obrót akcjami jest łatwiejszy niż w spółce akcyjnej.

W obu spółkach można ograniczyć zbywanie akcji w umowie np. poprzez wyrażenie zgody spółki na zbycie akcji.

Wejście na giełdę PSA

Kiedy myślisz spółka akcyjna, to na pewno jedną z pierwszych myśli jest giełda. Oczywiście, spółka akcyjna nie musi tam wchodzić, ale na pewno może.

Inaczej jest w przypadku Prostej Spółki Akcyjnej – nie ma takiej możliwości. Została ona wyłączona.

PSA została powołana z myślą m.in. o młodych przedsiębiorcach czy startupach (chociaż nie tylko!) i pewnie dlatego nie przewidziano dla niej takiej możliwości.

Kiedy jednak PSA będzie już na takim poziomie, że będzie myśleć o giełdzie, zawsze może się przekształcić w spółkę akcyjną.

Przekształcenie w spółkę akcyjną

Tak samo jak jednoosobowy przedsiębiorca, PSA może przekształcić się w zwykłą spółkę akcyjną.

I jeżeli PSA będzie chciała wejść na giełdę, to będzie musiała przekształcić się w tradycyjną spółkę akcyjną.

Porównanie prostej spółki akcyjnej ze spółką akcyjną – podsumowanie

Porównanie prostej spółki akcyjnej ze spółką akcyjną skupia się na wielu kwestiach. Nie poruszyłem jednak jeszcze wszystkich tematów – jedynie te najważniejsze.

Spółka akcyjna, poza nazwą, na pewno różni się od prostej spółki akcyjnej i nie możesz ich utożsamiać.

Pamiętaj, że akcje w PSA nie składają się na kapitał akcyjny, jak akcje w spółce akcyjnej. Możesz je objąć także za wkłady w postaci pracy lub świadczenia usług na rzecz spółki. W tradycyjnej spółce akcyjnej jest to niemożliwe.

Dużą różnicą jest również wysokość kapitału – w spółce akcyjnej potrzebujesz 100 000 zł, a w prostej spółce akcyjnej kapitał akcyjny wynosi 1 zł.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: