Marcin Kozłowski

radca prawny

Doradzam przedsiębiorcom w ich bieżącej działalności. Skupiam się na spółkach kapitałowych, ale nie są mi obce również inne formy działalności. Pomagam przedsiębiorcom przejść przez gąszcz zawiłych regulacji prawnych, tak aby czuli się bezpiecznie i mieli spokojną głowę przy podejmowaniu decyzji.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę akcyjną!

Rejestracja spółki akcyjnej w terminie

Marcin Kozlowski30 sierpnia 2021Komentarze (0)

W pierwszym artykule na blogu wyjaśniłem jak założyć spółkę akcyjną. Wskazałem, że jednym z koniecznych kroków jest rejestracja spółki akcyjnej w terminie. O jaką rejestrację mi chodzi? Spółkę akcyjną powinieneś zarejestrować w KRS.

Przed rejestracją w KRS spółka jest spółka akcyjną w organizacji. Jest to jakby wstępna forma spółki akcyjnej, ale jeszcze brakuje rejestracji w KRS. O spółce akcyjnej w organizacji napiszę innym razem.

rejestracja spółki akcyjnej w terminie

Rejestracja spółki akcyjnej w terminie

Bardzo ważne jest, żebyś złożył wniosek o rejestrację spółki akcyjnej w terminie. Masz na to sześć miesięcy od daty sporządzenia statutu spółki.

Musisz uważać, żeby nie przekroczyć tego terminu, ponieważ spowoduje to sporo problemów. Z drugiej strony, jest to dość długi termin na to, abyś dopiął wszystkie czynności.

Pamiętaj, że chodzi o złożenie wniosku do sądu w terminie sześciu miesięcy od dnia sporządzenia statutu, a nie dokonanie rejestracji przez sąd. Sądy z reguły nie spieszą się z tym, ale Ty musisz wysłać wniosek w określonym terminie.

Przeczytaj o zmiana w dokonywaniu zgłoszeń do KRS za pośrednictwem elektronicznego Portalu Rejestrów Sądowych.

Jakie masz pytania dotyczące spółek?

Myślisz o przekształceniu?

Jeżeli myślisz o przekształceniu się w spółkę kapitałową (w tym akcyjną), możesz pobrać darmowego e-booka na moim blogu – przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę akcyjną

Potrzebujesz indywidualnej konsultacji?

Zastanawiasz się od czego zacząć? Jakie masz możliwości dzięki spółce?

Możesz umówić się ze mną na indywidualną konsultację prawną:

 • zadzwoń do mnie 531 374 466
 • lub napisz maila m.kozlowski@ewslegal.pl

Odpowiem na niej na Twoje pytania i pomogę podjąć odpowiednią decyzję.

Skutki przekroczenia terminu

Jeżeli nie zarejestrujesz spółki akcyjnej w terminie, zarząd spółki powinien:

  • niezwłocznie zawiadomić o tym przez ogłoszenie osoby mające interes prawny oraz
  • zarządzić zwrot wpłaconych sum i wkładów niepieniężnych.

Gdyby spółka nie posiadała jeszcze zarządu, zwrotów dokonują założyciele spółki. A oni wcale nie muszą wchodzić w skład zarządu spółki akcyjnej.

Jak nie zgłosisz spółki w terminie, to spółka w organizacji ulega rozwiązaniu. Pamiętaj, że termin sześciu miesięcy jest terminem nieprzekraczalnym.

Prawomocne orzeczenie sądu

Sąd może także nie zarejestrować spółki. Dzieję się tak, jeżeli we wniosku rejestracyjnym będą jakieś braki i będą na tyle poważne, że nie można ich zaliczyć do drobnych uchybień (są nieusuwalne) lub nie zostały usunięte pomimo wezwań sądu, sąd wyda orzeczenie odmawiające rejestracji spółki akcyjnej.

Jeżeli orzeczenie stanie się prawomocne, to spółka nie zostanie zarejestrowana i będą takie same skutki, jak przy przekroczeniu terminu.

jak założyć spółkę akcyjną

Likwidacji spółki akcyjnej w organizacji

Może się okazać, że nie jest możliwe niezwłoczne zwrócenie wpłaconych sum i wkładów niepieniężnych przez spółkę akcyjną w organizacji.

W takiej sytuacji, jeżeli jesteś w zarządzie spółki, jesteś odpowiedzialny (z innymi członkami zarządu) za dokonanie likwidacji spółki akcyjnej w organizacji.

Jeżeli spółka akcyjna w organizacji nie posiada jeszcze zarządu, walne zgromadzenie albo sąd rejestrowy ustanawia likwidatora albo likwidatorów.

Do obowiązków likwidatorów należy dokonanie ogłoszenia jednokrotnego o otwarciu likwidacji. Powinni oni wezwać wierzycieli do zgłoszenia ich wierzytelności w terminie miesiąca od dnia ogłoszenia likwidacji.

Rejestracja spółki akcyjnej w terminie – podsumowanie

Pamiętaj, żeby wysłać wniosek o rejestrację spółki w terminie. Jeżeli przekroczysz sześciomiesięczny terminu na dokonanie zgłoszenia, to spółka akcyjna w organizacji ulegnie rozwiązaniu i trzeba będzie zwrócić wpłacone pieniądze.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: