Marcin Kozłowski

radca prawny

Doradzam przedsiębiorcom w ich bieżącej działalności. Skupiam się na spółkach kapitałowych, ale nie są mi obce również inne formy działalności. Pomagam przedsiębiorcom przejść przez gąszcz zawiłych regulacji prawnych, tak aby czuli się bezpiecznie i mieli spokojną głowę przy podejmowaniu decyzji.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę akcyjną!

Czy warto dać szansę inwestorowi?

Marcin Kozlowski08 lipca 2021Komentarze (0)

W jednym z moich wpisów wspominałem, że poprzez subskrypcję akcji możesz pozyskać kapitał na rozwój spółki.

W skrócie, polega to na tym, że spółka emituje nowe akcje, które nabywają inwestorzy i dzięki temu ma dodatkowe finanse, które może wykorzystać.

Czy warto dać szansę inwestorowi? Dzisiaj chciałbym polecić odcinek podcastu Droga Samotnika, którego autorem jest Tomasz Ciosek. Myślę, że po jego przesłuchaniu będzie Wam łatwiej odpowiedzieć na pytanie.

Podcast Tomasza Cioska

W jednym ze swoich odcinków opowiada dlaczego warto sprzedać udziały inwestorowi, który chce zainwestować w spółkę. Tomasz Ciosek opowiada na przykładzie spółki z o.o., ale bardzo dobrze można to przenieść również na spółkę akcyjną.

Z podcastu dowiesz się również:

    • dlaczego warto zapraszać inwestorów do swoich spółek?
    • jakie są podstawowe metody pozyskiwania kapitału?
    • po co kupować udziały i jak?
    • jakie mogą być obawy przedsiębiorców?

Odcinek, o którym wspominam to „Less is more – rozwadnianie kapitału spółki, czy to faktycznie takie straszne?”

Możesz sam go przesłuchać i podzielić się spostrzeżeniami w komentarzu.

czy warto dać szansę inwestorowiDlaczego warto dać szansę inwestorowi?

Jeżeli chcesz rozwijać swoją działalność, to poza pracą i chęcią, będziesz potrzebować pieniędzy. Jeżeli je masz, to świetnie, ale gorzej jak ich brakuje, a plany masz dalekosiężne.

Tomasz Ciosek przedstawia trzy możliwości pozyskiwania kapitału na realizację swoich planów.

Po pierwsze, możesz pozyskać kapitał ze swojej bieżącej działalności. To co zarobiłeś (a raczej co zostanie po wydatkach), wkładasz w biznes i idziesz do przodu.

Jest tylko jeden problem, na co zwraca uwagę autor podcastu Droga Samotnika – takie finansowanie jest powolne i ciężko będzie dogonić największych graczy.

I trzeba z tym się zgodzić. Nie zawsze spółka zarabia takie pieniądze, które pozwolą na szybki rozwój o jakim marzysz. Po drodze trzeba wydać pieniądze na wynagrodzenia, podatki i inne zobowiązania. Odkładanie może być długotrwałe.

Finansowanie się kredytem

Kolejnym sposobem na pozyskanie kapitału jest kredyt. Masz świetny pomysł, bank daje pieniądze, ale żąda zabezpieczenia. Więc zabezpieczasz się własnym majątkiem np. domem.

Myślę, że już dostrzegasz niebezpieczeństwo? „A co jak mi się powinie noga”? Kolejnym minusem, na który zwraca uwagę Tomasz Ciosek, jest to, że tak naprawdę pracujesz cały czas na kredyt i na to, aby nie stracić wszystkiego.

Zewnętrzne finansowanie

Ostatnim rozwiązaniem jest zaproszenie wspólników (akcjonariuszy) do współpracy.

Traktujesz ich jako inwestorów. Musisz jednak oddać im część tortu. Tutaj mam na myśli akcje lub udziały. Najlepiej, żeby to były nowe akcje, ponieważ wpłacone wkłady na akcje powiększą kapitał zakładowy spółki.

Tomasz Ciosek podkreśla, że dzięki emisji, spółka dostaje pieniądze i jest to lepsze rozwiązanie, niż zaoferowanie nowemu wspólnikowi (akcjonariuszowi) nabycie istniejących akcji. Zasilamy wtedy spółkę, a nie sprzedawcę akcji.

Dlaczego emisja akcji jest korzystna?

Ponieważ pozyskuje się nowe środki na rozwój i realizowanie kolejnych inwestycji lub projektów. Jeżeli chcesz przeczytać więcej o emisji akcji, to zapoznaj się z moim artykułem na ten temat.

Dlaczego warto nabywać akcje?

Najczęściej akcje kupowane są po to, aby mieć zysk w przyszłości. Akcjonariusze czekają na dywidendę.

Czym jest dywidenda?

Dywidenda to część zysku wypracowanego przez spółkę, którą wypłaca się posiadaczom akcji. Musisz jednak wiedzieć, że nie zawsze może być wypłacono (spółka może zdecydować, że nie będzie tego robić w danym roku). Więcej o dywidendzie napiszę innym razem.

Z podcastu możecie też się dowiedzieć, że akcje są nabywa także z innych powodów np. dla prestiżu, dla finansowania pomysłów i idei (np. emisja akcji Wisły Kraków). Sam nie jestem kibicem Wisły Kraków, ale z zaciekawieniem obserwowałem jak kibice nabywają jej akcje, aby pomóc klubowi w ciężkiej sytuacji. Był to dobry przykład zbierania funduszy na dalsze działanie klubu.

jak założyć spółkę akcyjną

Nie wszystko złoto co się świeci

Pozyskanie zewnętrznego inwestora nie zawsze musi być wspaniałym i korzystnym rozwiązaniem.

Niektórzy inwestorzy od razu chcą przejąć kontrolę nad spółką i kupują większość udziałów. W takiej sytuacji, pomysłodawca, pierwotny założyciel spółki traci kontrolę nad swoją spółką i ostatecznie może zrezygnować z dalszego prowadzenia działalności, ponieważ nie jest już decyzyjny.

Morał jest taki, że nie warto od razu oddawać wszystko, nawet jak inwestor sypnie grubymi milionami.

W podcaście możesz usłyszeć jeszcze kilka innych ostrzeżeń, na które warto zwrócić uwagę.

Podsumowanie

Po przesłuchaniu podcastu, pomyślałem, że warto podzielić się tym konkretnym odcinkiem z czytelnikami. Autor w przystępny sposób wyjaśnił dlaczego warto dać szansę inwestorowi oraz na co zwracać uwagę kiedy już się na to zdecydujemy.

Dzielenie się udziałami lub akcjami nie zawsze jest czymś co zrobisz z ochotą, ale jeżeli chcesz pozyskać kapitał na rozwój, warto przemyśleć to rozwiązanie.

Będziesz miał mniej udziałów lub akcji, ale będą one więcej warte.

Wspólnik będzie miał też wgląd w dokumentację, ale skoro chcesz być poważnym przedsiębiorcą, to nie masz się czego obawiać.

I na koniec ciekawostka 😉

W podcaście przytoczono ciekawy przykład z życia Richarda Bransona (to jest ten gościu od Virgin – sieci komórkowej). Podobno pieniądze na rozwój działalności pożyczyła mu ciocia, która zastawiła dom. Aż tak wierzyła w jego pomysł, że zaryzykowała. On o niczym nie wiedział na początku. Ciocia dopiero później mu powiedziała jak wyglądała prawda.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: