Jeżeli chcesz założyć spółkę akcyjną lub taką już założyłeś, to na pewno musisz wiedzieć czym jest emitowanie akcji przez spółkę. Dlaczego spółka emituje akcje? Najczęściej po to, aby się dokapitalizować i mieć pieniądze na rozwój i kolejne projekty.
Emisja nowych akcji przez spółkę jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli spółka chce pozyskać dodatkowe środki na działanie.
Możesz prześledzić ten trend na przykładzie np. spółki Marie Zelie SA.
Pamiętaj, że jeżeli prowadzisz spółkę kapitałową (czyli spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkę akcyjną) masz możliwość jej dokapitalizowania.
Wyjaśniam to na przykładzie spółki akcyjnej, ale jeżeli masz pytania dotyczące inne spółki, zapraszam.
Dlaczego spółka emituje akcje?
Po to, aby pozyskać środki na rozwój i realizację nowych projektów.
Spółka akcyjna może szukać kolejnych rozwiązań na swój rozwój, a jednym z nich jest emisja akcji.
Jeżeli kupisz nowopowstałe akcje, to staniesz się współwłaścicielem spółki. Oczywiście, Twój głos będzie praktycznie bez znaczenia, ale możesz mieć inne korzyści z posiadania akcji np. wypłata dywidendy.
W przypadku gdy kupujesz akcje spółki, jej kapitał zakładowy zwiększa się. Spółka pozyskuje dodatkowe pieniądze (chociaż nie zawsze muszą to być pieniądze, ale o tym innym razem) i może je wykorzystać na rozwój działalności.
Co to jest kapitał zakładowy?
Jak wiesz, kapitał zakładowy składa się z wkładów wspólników spółki akcyjnej. Wkłady mogą mieć charakter pieniężny lub niepieniężny (np. nieruchomość, samochody, majątkowe prawa autorskie).
W spółce akcyjnej kapitał zakładowy wynosi minimum 100 000 zł. Ale spokojnie, możesz go pokryć w pewnych sytuacjach w ¼ na początku, a dopiero później w 100%.
Na kapitał zakładowy w spółce akcyjnej składają się akcje o równej wartości nominalnej. Akcje należą do akcjonariusz (czyli m.in. do Ciebie, jeżeli zdecydujesz się na zakup) i ich obowiązkiem jest pokrycie tych akcji wkładem (np. pieniężnym).
Więcej o akcjach możesz przeczytać w jednym z moich poprzednich wpisów.
Na czym polega emisja akcji?
Emisja akcji umożliwia podwyższenie kapitału zakładowego spółki akcyjnej. Powoduje ona, że pojawiają się inwestorzy i kapitał spółki się zwiększa. A więc emisja akcji jest źródłem finansowania spółki akcyjnej – dokapitalizowaniem jej.
Dodatkowe pieniądze (z emisji akcji) umożliwiają realizację projektów przez spółkę. Dzięki nim spółka może się rozwijać i realizować cele biznesowe.
Aktualne emisje akcji możesz sprawdzić np. na tej stronie https://beesfund.com/
Spółka akcyjna ma kilka możliwości podwyższenia kapitału zakładowego, jednym z nich jest zwykłe podwyższenie kapitału zakładowego.
Zwykłe podwyższenie kapitału zakładowego może polegać na podwyższeniu kapitału w ramach:
-
- subskrypcji prywatnej,
- realizacji prawa poboru (subskrypcja zamknięta),
- subskrypcji otwartej.
Rodzaje subskrypcji
Subskrypcja prywatna polega na pozyskaniu dofinansowaniu z zewnątrz od indywidualnie wskazanego inwestora. Spółka składa ofertę inwestorowi, a ten ją przyjmuje.
Prawo poboru (czyli subskrypcja zamknięta) polega na tym, że akcje pochodzące z nowej emisji oferowane są jedynie akcjonariuszom, którzy mają prawo poboru.
Ostatnią subskrypcją jest subskrypcja otwarta.
Jeżeli spółka akcyjna przeprowadza subskrypcję otwartą, to kieruję ofertę do nieokreślonej liczby osób. Możesz z niej wtedy skorzystać, jeżeli chcesz kupić akcje jakiejś spółki.
Więcej o rodzajach subskrypcji akcji przeczytasz w tym artykule.
Jakie są wady i zalety emisji akcji?
Jeżeli zdecydujesz się na emisję akcji, to w spółce będzie więcej akcjonariuszy, którzy mogą mieć coś do powiedzenia. Oczywiście, jeżeli to Ty kupisz czyjeś akcje, będzie to zaletą dla Ciebie.
Akcjonariusze z reguły liczą na dywidendę – musisz mieć świadomość, że im więcej akcjonariuszy, tym zysk jest dzielony na więcej osób. Z drugiej strony – jeżeli decydujesz się na inwestycje w akcje, liczysz na zysk. Ale pamiętaj, że inwestowanie w akcje to ryzyko.
Dzięki emisji akcji, Twoja spółka może zwiększyć kapitał i pozyskać nowe środki na rozszerzenie działalności gospodarczej. Dzięki emisji akcji możesz rozwijać swoje nowe projekty.
Jeżeli zdecydujesz się na przeprowadzenie emisję akcji, możesz znaleźć ciekawego i wartościowego inwestora dla Twojej spółki. Możesz trafić do szerszego grona odbiorców Twoich usług.
Dlaczego spółka emituje akcje – podsumowanie
Odpowiadając na pytanie dlaczego spółka emituje akcje – ponieważ chce pozyskać nowy kapitał na kolejne projekty i rozwój. W zamian za kapitał, daje akcje kupującym, którym to mogą być przypisane różna prawa wynikające z akcji.
Pozyskanie dodatkowego kapitału jest możliwe również w inny sposób. Możesz wziąć pożyczkę, kredyt lub wnieść dopłaty.
Dopłaty często są wnoszone przez wspólników w związku z czasowymi trudnościami finansowymi spółki, potrzebą jej dokapitalizowania lub koniecznością poniesienia dodatkowych nakładów inwestycyjnych. Wpłacającym przyznawane są specjalne uprawnienia w zamian za dopłaty.
Jeżeli masz pytania, zapraszam do kontaktu 🙂
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Panie Mecenasie, bardzo interesujący artykuł, a nawet cały blog!
Osobiście prowadzę działalność gospodarczą i zatrudniam kilka osób. Coraz częściej myślę o rzuceniu się na głęboką wodę i przekształcenie w spółkę akcyjną. Nie wiem tylko, skąd pozyskać kapitał na kapitał zakładowy. Słyszałem o różnych możliwościach. Np. pożyczce od przyszłych wspólników – zamiast oddawania pieniędzy przekształcam je potem na kapitał. Wszystko wydaje się bardzo skomplikowane…
Adrian M.
Panie Adrianie, oczywiście, że jest taka możliwość. Spółka będzie mogła zaoferować wtedy pożyczkodawcy (wierzycielowi) akcje (lub udziały, jeżeli będzie to sp. z o.o.). Będziemy mieli tutaj do czynienia z tzw. konwersją wierzytelności. Rozwiązanie może wydaje się skomplikowane, ale bardzo ciekawe 🙂