Prowadzenie działalności, obojętnie w jakiej formie, zawsze wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatków. Nie znam przedsiębiorcy, który z chęcią płaci podatki, chociaż nie twierdzę, że takich nie ma!
Kiedy zbliża się 20 lub 25 dzień miesiąca, trzeba zalogować się na konto i kliknąć parę razy, aby wysłać przelewy. Nie mam sposobu, aby tego uniknąć.
Osobiście nie czekam do ostatniego dnia z podatkami – zaraz jak dostaję informację od księgowej w jakiej wysokości mam zapłacić VAT i PIT, loguję się i płacę co trzeba.
Przynajmniej mam to z głowy.
Również w spółce akcyjnej spotykasz się z podatkami. A konkretniej z podwójnym opodatkowaniem w spółce akcyjnej. Wspominałem już o tym w artykule o wadach i zaletach spółki akcyjnej.
Podwójne opodatkowanie nie brzmi zbyt dobrze, prawda?
Wyjaśnię Tobie na czym polega podwójne opodatkowanie w spółce akcyjnej oraz w jaki sposób można go uniknąć w spółce akcyjnej.
Na czym polega podwójne opodatkowanie
w spółce akcyjnej?
Wyjaśnię to na przykładzie:
Spółka akcyjna zarabia pieniądze, które są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT, który wynosi 19%). Następnie, jeżeli spółka chce wypłacić dywidendę wspólnikowi, to pieniądze które mają trafić do wspólnika zostaną opodatkowane podatkiem od osób fizycznych (PIT, który wynosi 19%).
I tym sposobem, te same pieniądze są dwa razy opodatkowane.
Są rozwiązania, które mogą Ci pomóc uniknąć podwójnego opodatkowania:
Po pierwsze, możesz zdecydować, że nie wypłacisz razem ze wspólnikami zysku sobie i pozostałym wspólnikom, a zamiast tego wypłacić wynagrodzenie za świadczone usługi.
Po drugie, jeżeli dysponujesz wolną nieruchomością, która nadaje się na wynajem i biuro (lub halę) na działalność Twojej spółki, możesz ją wynająć spółce.
Jak uniknąć podwójnego opodatkowania
w spółce akcyjnej?
Tak jak napisałem wyżej, można po prostu nie wypłacać wspólnikom zysku (podobnie w spółce z o.o.).
Cóż, nie każdy wspólnik na to się zgodzi, ale to on otrzyma pieniądze pomniejszone o podatek.
Tylko czym zastąpić wypłatę zysku?
Można wypłacać wynagrodzenie wspólnikom. Pamiętaj jednak, że wynagrodzenie jest należne za pracę, a nie za sam fakt bycia wspólnikiem.
Wystarczy, że wspólnik otrzyma zamiast zysku wynagrodzenie za świadczenie usług na rzecz spółki akcyjnej.
Oczywiście, nie jest to takie proste jakby miało się wydawać, ponieważ tego typu czynności mogą zwrócić uwagę urzędu skarbowego, który może zakwestionować świadczenie usług przez wspólnika. Warto mieć dowody na to, że wspólnik świadczy dane usługi i nie jest to tylko pusty zapis na papierze.
Wynagrodzenie zamiast wypłaty dywidendy ma jeszcze jedną zaletę – jest kosztem dla spółki i może pomniejszyć wysokość podatki CIT. Jako przedsiębiorca wiesz, że trzeba szukać kosztów, aby zmniejszyć wysokość należnego podatku.
A jeżeli dopiero się zbierasz do tego, aby nim zostać, to koniecznie dowiedz się czym są koszty w biznesie.
Wynajem powierzchni biurowych spółce
Innym rozwiązaniem umożliwiającym zmniejszenie podatku CIT i uniknięcie podwójnego opodatkowania jest wynajem powierzchni biurowych od wspólnika (podobnie można zrobić w spółce z o.o.).
Jeżeli Twój wspólnik ma powierzchnie biurowe i spółka akcyjna zdecyduje się na wynajem tych powierzchni, to wspólnik otrzyma za tę usługę odpowiednie wynagrodzenie.
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby takie rozwiązanie zastosować w spółce akcyjnej. Najem będzie również kosztem dla spółki.
Nie warto jednak przesadzać z wysokością wynagrodzenia za najem, ponieważ nie powinno ono przekraczać rynkowej wartości.
Podsumowanie – podwójne opodatkowane
w spółce akcyjnej
Jeżeli myślisz o spółce akcyjnej, to musisz wiedzieć, że będziesz miał do czynienia z wieloma wyzwaniami.
O zakładaniu spółki akcyjnej możesz poczytać tutaj.
Jednym z wyzwań będzie zniwelowanie podwójnego opodatkowania. Nikt nie lubi wydawać pieniędzy, które ciężko zarabia.
Możliwe jest uniknięcie podwójnego opodatkowania za pomocą:
-
-
- braku wypłaty dywidendy, a zamiast tego wypłata wynagrodzenia,
- wynajmem powierzchni biurowych Twojej spółce.
-
Jeżeli chcesz możesz się ze mną skontaktować, to wyślij wiadomość za pośrednictwem formularza lub po prostu do mnie zadzwoń. Możesz też odwiedzić moją stronę kancelarii
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }