Marcin Kozłowski

radca prawny

Doradzam przedsiębiorcom w ich bieżącej działalności. Skupiam się na spółkach kapitałowych, ale nie są mi obce również inne formy działalności. Pomagam przedsiębiorcom przejść przez gąszcz zawiłych regulacji prawnych, tak aby czuli się bezpiecznie i mieli spokojną głowę przy podejmowaniu decyzji.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę akcyjną!

Zalety i wady spółki akcyjnej

Marcin Kozlowski31 stycznia 2021Komentarze (0)

Prowadzenie własnego biznesu ma wiele zalet, ale także wad. Podobnie jest ze spółką akcyjną.

Jeżeli przymierzasz się do założenia spółki akcyjnej (lub przekształcenia w spółkę akcyjną), koniecznie przeanalizuj czy się Tobie to opłaca.

Być może inna forma prowadzenia działalności będzie dla Ciebie lepsza? Warto, żebyś przeanalizował zalety i wady spółki akcyjnej.

Z ostatniego wpisu dowiedziałeś się w jaki sposób założyć spółkę akcyjną. Dzisiaj przybliżę jej zalety i wady.

Zacznijmy od zalet – może szybciej się przekonasz do prowadzenia działalności w tej formie.

Zalety i wady spółki akcyjnej

Nie będę próbował odpowiedzieć na pytania czy wad jest więcej lub czy zalety są na tyle istotne, że niwelują wszystkie wady. Przedstawię tylko jakie są, ale samemu już musisz sobie odpowiedzieć czy spółka akcyjna jest dla Ciebie?

Jeżeli będziesz miał pytania, zapraszam do kontaktu. Wyjaśnię wątpliwości.

Zacznijmy od zalet spółki akcyjnej 

Jednoosobowa spółka akcyjna

Niewątpliwie, istotną zaletą spółki akcyjnej jest to, że może zostać założona przez jedną osobę. Czytałeś „Ziemię Obiecaną” Władysława Reymonta? Jeżeli tak, to na pewno kojarzysz słynny tekst:

“Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic – zaśmiał się głośno.
– To razem właśnie mamy tyle, w sam raz tyle, żeby założyć wielką fabrykę. Cóż stracimy? Zarobić zawsze można”

W przypadku spółki akcyjnej jest inaczej – nie potrzebujesz nikogo innego, aby założyć wielką fabrykę w formie spółki akcyjnej. Jest jednak jedno ograniczenie – jednoosobowej spółki akcyjnej nie może zawiązać jednoosobowa spółka z ograniczona działalnością.

Jeżeli prowadzisz biznes w formie jednoosobowej działalności gospodarczej i chciałbyś działać na większą skalę, możesz śmiało myśleć o spółce akcyjnej i przekształcić się w jednoosobową spółkę akcyjną.

Działalność na większą skalę

Z założenia spółka akcyjna ma nam przysporzyć większy zarobek. Jej działanie jest nakierowane na duży zysk.

Mając większy kapitał zakładowy, możliwość pozyskiwania inwestorów lub emitowania kolejnych obligacji, spółka może wchodzić na wyższy poziom i działać z większym rozmachem.

Pozyskiwanie kapitału

Skoro spółka akcyjna jest nastawiona na duży zysk, musi w jakiś sposób pozyskiwać kapitał. Może to robić m.in. przez emisję akcji i obligacji, które mogą być nabywane przez szerokie grono osób.

Możesz akcje spółki oferować odbiorcom i w ten sposób dokapitalizować spółkę. Im większy kapitał, tym więcej pieniędzy na inwestowanie i możliwości prowadzenie działalności na dużą skalę.

Oczywiście, istnieją też inne formy dokapitalizowania takie jak kredyty i pożyczki, ale warto zastanowić się nad emisją akcji.

Brak odpowiedzialności akcjonariuszy

Akcjonariusze posiadają akcje, które nabyli za wniesiony wkład. Nie muszą się przejmować tym, że spółka nagle zacznie mieć problemy i pojawią się długi, ponieważ akcjonariusze nie ponoszą odpowiedzialności za żadne zobowiązania spółki akcyjnej.

Oczywiście, lepiej, żeby Twoja spółka akcyjna nie miała takich problemów, ponieważ akcjonariusze ryzykują utratą wkładu, który wnieśli do spółki w zamian za otrzymane akcje.

Musisz wiedzieć, że akcjonariusze i spółka akcyjna to dwa odrębne podmioty. Spółka akcyjna ma podmiotowość prawną i to ona zaciąga zobowiązania na własne konto, a nie na konto akcjonariuszy.

Wady spółki akcyjnej

Skoro poznałeś już zalety spółki akcyjnej, to warto abyś dowiedział się jakie są jej wady. Dla niektórych wcale nie będą to wady, ale umówmy się, że np. konieczność wyłożenia 100 000 zł na kapitał zakładowy nie jest łatwym krokiem?

Wysoki kapitał zakładowy

Jak wiesz z ostatniego wpisu, minimalny kapitał zakładowy spółki akcyjnej wynosi 100 000 zł. Jest to spora kwota w stosunku np. do kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który wynosi jedynie 5 000 zł. I jeszcze wcale nie musi się znaleźć na koncie spółki!

Kiedy pojawi się możliwość zakładania prostej spółki akcyjnej (podobno w tym roku się uda ją wprowadzić), w której minimalny kapitał zakładowy ma wynosić 1 grosz, to już w ogóle wysokość kapitału zakładowego w spółce akcyjnej będzie spora.

Cóż, w pewnym sensie, wiąże się to z zaletą spółki akcyjnej – prowadzeniu działalności na dużą skalę.

Podwójne opodatkowanie spółki akcyjnej

Na pewno słyszałeś, że spółki akcyjne są podwójnie opodatkowane (spółki z o.o. również)? Na czym to podwójne opodatkowanie polega?

Spółka akcyjna wypracowuje jakiś przychód, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Jeżeli akcjonariusze mają mieć wypłaconą dywidendę z tego przychodu, to jest ona po raz kolejny opodatkowana. Wspólnicy będą musieli zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych.

Tak jak pisałem wcześniej – spółka jest odrębnym bytem niż jej wspólnicy, więc trzeba się liczyć z tym, że dojdzie do podwójnego opodatkowania. Oczywiście, są sposoby, aby uniknąć podwójnego opodatkowania, ale o tym możesz przeczytać w tym artykule.

Formalizm

Niestety, prowadzenie spółki akcyjnej wiąże się m.in. z:

 • pełną księgowością,
 • korzystaniem z profesjonalnej pomocy doradców (finansowych, prawników, księgowych),
 • dokonywaniem czynności w formie aktów notarialnych (nie wszystkich, ale większość),
 • składaniem corocznie sprawozdania finansowego z opinią biegłego rewidenta.

Dodajmy do tego jeszcze samo założenie spółki akcyjnej, które również wymaga czynności w formie aktu notarialnego. Wszystko to wiąże się z kosztami.

Zalety i wady spółki akcyjnej
– podsumowanie 

Spółka akcyjna nie jest aż tak prostą formą prowadzenia działalności jak jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Na pewno ma zalety, których nie posiadają inne spółki, jednak koszty działalności też są wyższe.

Jeżeli zdecydujesz się jednak na tę formę działalności, to pewnie dokładnie przemyślisz wszystkie zalety i wady spółki akcyjnej oraz będziesz gotowy na prowadzenie takiej spółki.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: