Marcin Kozłowski

radca prawny

Doradzam przedsiębiorcom w ich bieżącej działalności. Skupiam się na spółkach kapitałowych, ale nie są mi obce również inne formy działalności. Pomagam przedsiębiorcom przejść przez gąszcz zawiłych regulacji prawnych, tak aby czuli się bezpiecznie i mieli spokojną głowę przy podejmowaniu decyzji.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę akcyjną!

Rezygnacja członka zarządu spółki akcyjnej

Marcin Kozlowski06 maja 2021Komentarze (0)

Jakiś czas temu napisałem artykuł o rezygnacji ostatniego lub jedynego członka zarządu spółki akcyjnej. Dzisiaj chciałbym wyjaśnić kwestię podobną to poprzedniej, a mianowicie rezygnację członka zarządu spółki akcyjnej, kiedy jeszcze są inni członkowie zarządu. Rezygnacja członka zarządu spółki akcyjnej jest dość prosta i nieskomplikowana. Chyba że jesteś ostatnim członkiem zarządu – wtedy musisz trochę więcej zrobić niż tylko zrezygnować.

rezygnacja członka zarządu spółki akcyjnej

Rezygnacja członka zarządu spółki akcyjnej

Wyobraź sobie, że jesteś członkiem zarządu dużej spółki akcyjnej. Z tym członkostwem wiąże się kilka przywilejów, m.in. prowadzenie i reprezentowanie spółki, wynagrodzenie.

Jednak pewnego dnia dochodzisz do przekonania, że to już nie ma sensu i chciałbyś zrezygnować z tej funkcji. Powodów może być mnóstwo – za dużo obowiązków, zbyt małe wynagrodzenie lub zwyczajnie się wypaliłeś i chcesz odpocząć.

Swojej decyzji nie musisz niczym uzasadniać – nie trzeba podawać przyczyn rezygnacji.

Co takiego musisz zrobić, aby skutecznie zrezygnować z członkostwa w zarządzie spółki akcyjnej?

W jaki sposób zrezygnować z członkostwa w zarządzie?

Jeżeli stwierdzisz, że chcesz zrezygnować z funkcji członka zarządu w spółce, wystarczy, że złożysz odpowiednie oświadczenie spółce, np. wyślesz na adres siedziby spółki pismo.

W piśmie wystarczy, że poinformujesz o swojej rezygnacji.

Tak naprawdę możesz złożyć rezygnację z dnia na dzień. Możesz również określić w swoim oświadczeniu jakiś termin pełnienia swojej funkcji, np. do końca miesiąca.

Warto również wiedzieć, że spółka nie musi wyrazić zgody na Twoją rezygnację. To Ty decydujesz i nikt nie może Cię w tym ograniczać.

jak założyć spółkę akcyjną

Rezygnacja członka zarządu spółki a obowiązki

Pamiętaj, że rezygnacja z funkcji członka zarządu nie zwalnia Cię od razu ze wszystkich obowiązków. Powinieneś dochować należytej staranności w celu uchronienia spółki przed negatywnymi konsekwencjami.

Powinieneś zadbać o prawidłową ochronę majątku spółki lub poinformować kontrahentów o tym, że nie będziesz już w zarządzie spółki.

Wzór rezygnacji członka zarządu

Tak naprawdę wystarczy jedno zdanie, aby skutecznie złożyć rezygnację. Rezygnacja członka zarządu spółki akcyjnej powinna trafić do siedziby spółki, tak, aby spółka mogła się z nią zapoznać.

„W związku z pełnieniem przeze mnie funkcji członka zarządu w spółce ABC S.A., składam swoją rezygnację z funkcji członka zarządu. Będę pełnił swoją funkcję do 31 maja 2021 r.”

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: