Kilkukrotnie na blogu pisałem o tym w jaki sposób możesz dokapitalizować spółkę akcyjną. Jedną z metod jest emisja akcji. W tej sytuacji powiększa się grono akcjonariuszy spółki lub aktualni akcjonariusze zwiększają ilość swoich akcji. Jeżeli jednak nie chcesz „dzielić się” dalej akcjami, możesz po prostu pożyczyć pieniądze od inwestora. Pożyczka pieniędzy od inwestora dla spółki jest również popularnym rozwiązaniem.
Pożyczka pieniędzy od inwestora
Jeżeli spółka chce pozyskać kapitał na rozwój lub kontynuowanie obecnego projektu, ale z jakiś względów nie ma własnych środków, pożyczka pieniędzy od inwestora może być dobrym rozwiązaniem.
Oczywiście, inwestorem może być konkretna osoba (nawet obecny akcjonariusz), ale oferta może być skierowana do większego grona odbiorców.
Jeżeli chcesz zobaczyć jak wygląda taka oferta, zerknij jak t robi spółka Marie Zelie. Może zainspiruje Cię to do podobnej formy dokapitalizowania spółki.
Zysk a umowa pożyczki
Oczywiście, jeżeli ktoś pożycza pieniądze spółce, nie robi tego za darmo. Konieczne będzie określenie wysokości odsetek, a także okresu na jaki zostaje zawarta taka umowa pożyczki np. na dwa – trzy lata.
W umowie można określić, że w przypadku pożyczki określonej kwoty, pożyczkobiorca otrzyma np. 6% z osiągniętego zysku i kwota ta będzie wypłacana co jakiś czas. Kapitał pożyczki zostanie zwrócony po okresie na jaki została zawarta umowa.
Tego typu rozwiązania są często wykorzystywane np. w branży nieruchomości.
Zabezpieczenie pożyczki
Każdy inwestor woli się jednak zabezpieczyć przed udzieleniem jakiejkolwiek pożyczki. Nawet jeżeli przeanalizuje sytuację spółki i podejmie decyzję o udzieleniu pożyczki, będzie chciał mieć pewność, że odzysk pieniądze.
Pożyczkę możesz zabezpieczyć na różne sposoby np. hipoteką, zastawem, poddaniem się egzekucji. Formy zabezpieczenia mogą być różne i w każdym przypadku trzeba dokładnie przeanalizować, która forma będzie najlepsza dla inwestora i spółki.
Konwersja pożyczki na akcje
Spółka nie zawsze musi zwrócić pieniądze, które otrzymała od inwestor (pożyczkobiorcy). Jak to możliwe? Słyszałeś kiedyś o konwersji pożyczki na akcje (lub udziały)? Jeżeli Twój inwestor się na to zgodzi, to będziecie mogli przeprowadzić konwersję pożyczki na akcje w spółce akcyjnej (w spółce z o.o. na udziały).
Czym jest konwersja pożyczki na akcje?
Krótko mówiąc, jest to zmiana pożyczki na akcje. Pożyczkobiorca dostaje ofertę objęcia akcja za pożyczoną kwotę, a spółka nie musi fizycznie zwracać pożyczonych pieniędzy.
Podsumowanie
Jeżeli nie chcesz dzielić się swoją spółką z innymi (a to robisz emitując akcje), warto żebyś zastanowił się nad zawarciem umowy pożyczki z potencjalnym inwestorem. Pożyczka pieniędzy od inwestora może być opłacalna, jednak pamiętaj, że każdą pożyczkę trzeba zwrócić.
Gdybyś chciał więcej dowiedzieć się na temat dzielenia się akcjami (lub udziałami) oraz upewnić się czy warto dać szansę inwestorowi, zapraszam do przeczytania artykułu na ten temat.
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Bardzo fajny sposób na pożyczkę 😉
Tak, chociaż wszystko zależy od warunków 😉 Ostatnio jeden z moich klientów zawierał taką umowę.