Marcin Kozłowski

radca prawny

Doradzam przedsiębiorcom w ich bieżącej działalności. Skupiam się na spółkach kapitałowych, ale nie są mi obce również inne formy działalności. Pomagam przedsiębiorcom przejść przez gąszcz zawiłych regulacji prawnych, tak aby czuli się bezpiecznie i mieli spokojną głowę przy podejmowaniu decyzji.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę akcyjną!

Czy inwestor może pomóc spółce?

Marcin Kozlowski21 października 2021Komentarze (0)

Jeżeli zastanawiasz się czy inwestor może pomóc spółce, to dzisiaj chciałbym Cię zachęcić do przesłuchania świetnego odcinka podcastu, który niedawno udało mi się skończyć odsłuchiwać.

Samo pozyskiwanie inwestora sprowadza się do zastrzyku dodatkowego kapitału dla spółki, który można przeznaczyć na rozwój, nowe projekty czy dokończenie obecnych.

Oczywiście, nie jest to jedyna zaleta, ale kiedy myślimy czy inwestor może pomóc spółce, to z reguły myślimy o pieniądzach.

Przygody Przedsiębiorców a inwestor

czy inwestor może pomóc spółce

Ostatnio udało mi się przesłuchać odcinek podcastu Michała Szafrańskiego, którego gościem był Adrian Gorzycki.

Adrian Gorzycki razem z Bartkiem Kolankiem prowadzą kanał na YouTube „Przygody Przedsiębiorców”

 

Odcinek jest dostępny tutaj – bardzo polecam. Mowa nie jest tylko o firmie na YouTube, ale o tym co (lub kto) pomógł chłopakom z Przygód w rozwoju.

Adrian Gorzycki opowiedział o tym w jaki sposób udało im się pozyskać dwóch zewnętrznych inwestorów, dzięki którym mogli zrealizować nowe projekty i się rozwijać.

Pozyskali w krótkim czasie od jednej osoby 100 000 zł, a od drugiej 500 000 zł. Wydaje się, że są to pieniądze, które naprawdę mogą pomóc w rozwoju biznesu, jeżeli tylko wiadomo jak je wydać.

Przyglądając się działalności obu Panów, nie można mieć wątpliwości, że wiedzą jak te pieniądze spożytkować. Oczywiście, inwestor chce zarobić na swojej inwestycji i tak też jest w tym przypadku.

Jakie masz pytania dotyczące spółek?

Myślisz o przekształceniu?

Jeżeli myślisz o przekształceniu się w spółkę kapitałową (w tym akcyjną), możesz pobrać darmowego e-booka na moim blogu – przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę akcyjną

Potrzebujesz indywidualnej konsultacji?

Zastanawiasz się od czego zacząć? Jakie masz możliwości dzięki spółce?

Możesz umówić się ze mną na indywidualną konsultację prawną:

 • zadzwoń do mnie 531 374 466
 • lub napisz maila m.kozlowski@ewslegal.pl

Odpowiem na niej na Twoje pytania i pomogę podjąć odpowiednią decyzję.

Czy inwestor może pomóc spółce?

Właściciele spółek, przedsiębiorstw boją się dopuszczać do swoich biznesów obce osoby, dzielić się tym co stworzyli, ale czasami jest to wskazane, żeby pójść dalej.

Każdy z przedsiębiorców wie co chce osiągnąć (a przynajmniej powinien wiedzieć). Czasami jednak sam zapał i chęci to za mało. Zwyczajnie brakuje pieniędzy. W takich przypadkach warto zastanowić się nad dokapitalizowaniem biznesu.

Świetnie wyjaśnił ten temat Tomek Ciosek, o czym pisałem w artykule czy warto dać szansę inwestorowi.

W artykule znajdziecie link do jego nagrania o „dzieleniu się” udziałami w spółce.

Pieniądze na rozwój

Jeżeli myślisz o inwestorze w spółce akcyjnej, to najlepiej zrobić to poprzez emisję akcji. Spółka zdobywa nowy kapitał, który może przeznaczyć na swoje zaplanowane działania. Jak wiesz, emisja akcji może być różna:

   • otwarta
   • zamknięta
   • prywatna.

W przypadku gdy myślisz o pozyskaniu zewnętrznego inwestora, to w grę wchodzi głównie subskrypcja prywatna. Akcje są oferowane konkretnej osobie. Oczywiście, nabywca chce mieć pewność, że zostaną one odpowiednio przeznaczone i na pewno będzie chciał się odpowiednio zabezpieczyć.

Jako radca prawny też bym mu to doradzał 😉

O subskrypcjach przeczytasz więcej w jednym z moich wcześniejszych wpisów – serdecznie zapraszam.

jak założyć spółkę akcyjną

 

Marcin Kozłowski
Radca prawny

***

Dziedziczenie akcji w spółce akcyjnej

Niedawno zmarł jeden z najbardziej znanych z nazwiska polski przedsiębiorca – Tadeusz Gołębiewski. Był on właścicielem m.in. hoteli Gołębiewski. Jakie było moje zdziwienie, kiedy przeczytałem, że biznes prowadził w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Kontynuacja jednoosobowego biznesu jest trochę trudniejsza niż w przypadku spółki akcyjnej. Dzisiaj przybliżę Wam jak wygląda dziedziczenie akcji w spółce akcyjnej.[Czytaj dalej]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: