Marcin Kozłowski

radca prawny

Doradzam przedsiębiorcom w ich bieżącej działalności. Skupiam się na spółkach kapitałowych, ale nie są mi obce również inne formy działalności. Pomagam przedsiębiorcom przejść przez gąszcz zawiłych regulacji prawnych, tak aby czuli się bezpiecznie i mieli spokojną głowę przy podejmowaniu decyzji.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę akcyjną!

Jak sprzedać akcje?

Marcin Kozlowski06 listopada 2021Komentarze (0)

Jak wiesz, akcje w spółce akcyjnej można sprzedać. Akcje są zbywalne, więc co do zasady nie ma przeszkód, aby je zbyć. Jeżeli zastanawiasz się jak sprzedać akcje, jakie podjąć kroki, od czego zacząć, to polecam najpierw przeczytać statut spółki, ponieważ tam może być ograniczenie dotyczące sprzedaży akcji imiennych.

Z dzisiejszego wpisu dowiesz się jak sprzedać akcje spółki nienotowanej na giełdzie.

jak sprzedać akcje

Jak sprzedać akcje?

Skoro akcje w spółce akcyjnej są zbywalne, teoretycznie wystarczy, że znajdziesz chętnego kupca i podpiszesz z nim umowę sprzedaży akcji. Umowa sprzedaży akcji nie musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Wystarczy forma pisemna.

W umowie należy dokładnie określić:

        1. strony (sprzedawcę i nabywcę)
        2. przedmiot umowy, czyli akcje – należy je opisać, aby nie było wątpliwości, o jakie akcje chodzi,
        3. spółkę, której dotyczą akcje,
        4. cenę sprzedaży,
        5. datę i miejsce sprzedaży.

Umowa sprzedaży akcji nie musi być skomplikowana, ale warto, żeby zabezpieczała każdą ze stron przed ewentualnym oszustwem.

Jakie masz pytania dotyczące spółek?

Myślisz o przekształceniu?

Jeżeli myślisz o przekształceniu się w spółkę kapitałową (w tym akcyjną), możesz pobrać darmowego e-booka na moim blogu – przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę akcyjną

Potrzebujesz indywidualnej konsultacji?

Zastanawiasz się od czego zacząć? Jakie masz możliwości dzięki spółce?

Możesz umówić się ze mną na indywidualną konsultację prawną:

  • zadzwoń do mnie 531 374 466
  • lub napisz maila m.kozlowski@ewslegal.pl

Odpowiem na niej na Twoje pytania i pomogę podjąć odpowiednią decyzję.

Ograniczenia w sprzedaży akcji

Na wstępie napisałem, że warto zacząć proces sprzedaży od przeczytania statutu spółki akcyjnej. Po co czytać statut, jak chcesz tylko sprzedać akcje? Może się okazać, że w statucie jest ograniczenie dotyczące sprzedaży akcji lub rozporządzania nimi.

Pamiętajcie, że ograniczenia mogą dotyczyć akcji imiennych, a nie akcji na okaziciela.

Ograniczenia w sprzedaży akcji mogą też wynikać z umów między akcjonariuszami – w ten sposób można przeciwdziałać wrogim przejęciom spółki przez osoby z zewnątrz.

Można również wprowadzić prawo pierwokupu, które polega na tym, że spółka lub inni akcjonariusze mają pierwszeństwo w kupieniu akcji, jeżeli inny akcjonariusz chce je sprzedać.

Prawo poboru akcji w spółce akcyjnej – dowiedz się więcej.

jak założyć spółkę akcyjną

Zgoda spółki na sprzedaż akcji

Kolejnym ograniczeniem dotyczącym sprzedaży akcji, może być zgoda spółki na sprzedaż. Spółka będzie musiała wyrazić zgodę w takiej sytuacji. Jeżeli jej nie wyrazi, to będzie musiała wskazać innego nabywcę, w terminie dwóch miesięcy od zgłoszenia chęci sprzedaży akcji. Jeżeli spółka nie wskaże nabywcy w terminie, to akcje będzie można sprzedaż bez ograniczeń.

Uważam, że warto wpisać zgodę spółki na sprzedaż akcji, ponieważ spółka będzie mogła kontrolować komu te akcje są sprzedawane. Można w ten sposób przeciwdziałać wrogim przejęciom.

Więcej o ograniczeniach w sprzedaży akcji dowiesz się z tego artykułu.

Podsumowanie

Jeżeli będziesz chciał sprzedać akcje, pamiętaj, żeby najpierw przeczytać statut spółki i sprawdzić czy spółka nie wprowadziła ograniczeń.

Samą sprzedaż możesz przeprowadzić dość prosto – wystarczy znaleźć kupca i podpisać z nim umowę.

W przypadku gdybyś zastanawiał się co Ci daje posiadanie akcji, przeczytaj mój artykuł o tym jakie są akcje w spółce akcyjnej oraz artykuł o tym gdzie można kupić akcje.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: