Marcin Kozłowski

radca prawny

Doradzam przedsiębiorcom w ich bieżącej działalności. Skupiam się na spółkach kapitałowych, ale nie są mi obce również inne formy działalności. Pomagam przedsiębiorcom przejść przez gąszcz zawiłych regulacji prawnych, tak aby czuli się bezpiecznie i mieli spokojną głowę przy podejmowaniu decyzji.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę akcyjną!

Jak zabezpieczyć pożyczkę inwestora?

Marcin Kozlowski11 marca 2022Komentarze (0)

Jednym ze sposobów na zdobycie dodatkowych środków na rozwój działalności jest pożyczka od inwestora. Wcale nie musisz iść do banku, w którym weźmiesz kredyt na firmę. Dodatkowo, z bankiem nie tak łatwo jest negocjować terminy spłaty, a z inwestorem zawsze możesz się porozumieć. Inwestor jednak zawsze będzie chciał mieć jakieś zabezpieczenie. Tylko jak zabezpieczyć pożyczkę inwestora?

jak zabezpieczyć pożyczkę inwestora

Zewnętrzne finansowanie

O tym, że nie tylko w banku możesz dostać pożyczkę na firmę, pisałem już w jednym ze swoich artykułów.

Ciekawy podcast na ten temat nagrał też Tomasz Ciosek, o którym kiedyś wspominałem.

Dodatkowe finanse możesz uzyskać od zewnętrznego inwestora. Może nim być anioł biznesu, kolega, ktoś z rodziny lub ktoś inny kto chce ulokować pieniądze w Twoim biznesie.

Kiedy znajdziesz już inwestora, podpisujesz z nim umowę pożyczki (lub inną, z której wynika, że przekażę Tobie pieniądze na rozwój działalności).

Jedną z branży, która korzysta często z zewnętrznego finansowania jest branża nieruchomości (deweloperzy). Pożyczają oni pieniądze od innych spółek lub znajomych, którzy chcą dodatkowo zarobić na inwestycji deweloperskiej.

Jakie masz pytania dotyczące spółek?

Myślisz o przekształceniu?

Jeżeli myślisz o przekształceniu się w spółkę kapitałową (w tym akcyjną), możesz pobrać darmowego e-booka na moim blogu – przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę akcyjną

Potrzebujesz indywidualnej konsultacji?

Zastanawiasz się od czego zacząć? Jakie masz możliwości dzięki spółce?

A może chcesz podpisać umowę pożyczki lub inwestycyjną z inwestorem?

Możesz umówić się ze mną na indywidualną konsultację prawną:

  • zadzwoń do mnie 531 374 466
  • lub napisz maila m.kozlowski@ewslegal.pl

Odpowiem na niej na Twoje pytania i pomogę podjąć odpowiednią decyzję.

Umowa pożyczki z inwestorem

Umowa pożyczki polega na tym, że pożyczkodawca pożycza pożyczkobiorcy określoną sumę pieniędzy (oczywiście, nie muszą to być pieniądze), a pożyczkobiorca zobowiązuje się je zwrócić.

O pożyczce od inwestora pisałem już na blogu – zapraszam do przeczytania.

Jeżeli zdecydujesz się na umowę pożyczki z inwestorem, musisz pamiętać, żeby dokładnie opisać:

      1. jaką sumę pożyczasz,
      2. kiedy inwestor przeleje pieniądze,
      3. czy pożyczka będzie w ratach, czy w jednej transzy,
      4. jak oprocentowana będzie pożyczka,
      5. kiedy będziesz musiał oddać pieniądze,
      6. zabezpieczenie pożyczki.

W umowie pożyczki mogą znaleźć się oczywiście jeszcze inne postanowienia, ale wszystko zależy od woli stron.

Jak zabezpieczyć pożyczkę inwestora?

Oczywiście, inwestor nie pożyczy Tobie pieniędzy bezinteresownie. Musi na czymś zarobić. Na pewno będzie chciał, żebyś wypłacał mu odsetki np. co miesiąc, kwartał lub w innym okresie.

Powiedzmy, że pożyczysz od inwestor 500 000 zł na dwa lata, które będą oprocentowane 8% w skali roku. Inwestor będzie oczekiwał, że co jakiś czas wpłacisz mu odsetki.

Warto jednak pamiętać, że inwestor będzie chciał w jakiś sposób zabezpieczyć swoją pożyczkę.

Jak zabezpieczyć pożyczkę inwestora?

Ostatnio klientowi, który podpisywał umowę z pożyczkodawcą, sporządzałem weksel. Nie jestem fanem akurat tego rozwiązania (dla klientów będących pożyczkobiorcami), ponieważ weksel jest bardzo mocnym zabezpieczeniem, ale akurat inwestor chciał tego typu zabezpieczenie.

Kolejną formą zabezpieczenia jest poręczenie osób trzecich. Mogą to być np. Twoi rodzice lub inna spółka czy przedsiębiorca, który ma w tym interes. Pożyczkobiorcą może być np. Twoja spółka, a poręczycielem możesz być Ty jako osoba fizyczna.

Jakie są formy zabezpieczenia?

Zabezpieczeniem pożyczki inwestora poza wekslem i poręczeniem mogą być również:

      1. hipoteka
      2. zastaw rejestrowy
      3. poddanie się egzekucji
      4. przewłaszczenie udziałów na zabezpieczenie pożyczki

To jaką formę zabezpieczenia wybierzecie z inwestorem zależy od Was. Musisz jednak mieć na uwadze, że inwestor będzie chciał mieć pewność, że odzyska swoje pieniądze.

jak założyć spółkę akcyjną

Konwersja pożyczki

Warto, żebyś wiedział, że nie zawsze musi oddać pieniądze pożyczkodawcy. Możesz się porozumieć z pożyczkodawcą, że dokonacie konwersji pożyczki na akcje Twojej spółki (lub udziały w przypadku spółki z o.o.).

Konwersja pożyczki polega na tym, że zamiast pieniędzy oddajesz „część” swojej spółki i inwestor staje się jej współwłaścicielem. Oczywiście, musisz dobrze przemyśleć czy chcesz się dzielić akcjami lub udziałami swojej spółki?

Więcej o konwersji wierzytelności możesz przeczytać w moim poprzednim artykule. 

Jak zabezpieczyć pożyczkę inwestora – podsumowanie

Pożyczka od inwestora to ciekawe rozwiązanie na pozyskanie zewnętrznego finansowania. Pamiętaj jednak, że każda pożyczka wiąże się z obowiązkiem zwrotu pożyczonej kwoty.

Jeżeli nie będziesz mógł zwrócić pieniędzy, zawsze możesz skorzystać z konwersji pożyczki na akcje lub udziały. Na to jednak musi zgodzić się pożyczkodawca.

Inwestor będzie mógł zabezpieczyć swoją pożyczkę np. wekslem, poręczeniem, hipoteką, zastawem lub przewłaszczeniem na udziały.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: