Marcin Kozłowski

radca prawny

Doradzam przedsiębiorcom w ich bieżącej działalności. Skupiam się na spółkach kapitałowych, ale nie są mi obce również inne formy działalności. Pomagam przedsiębiorcom przejść przez gąszcz zawiłych regulacji prawnych, tak aby czuli się bezpiecznie i mieli spokojną głowę przy podejmowaniu decyzji.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę akcyjną!

Jednoosobowa spółka akcyjna

Marcin Kozlowski29 września 2021Komentarze (0)

Kiedy myślisz o spółce akcyjnej, to pewnie myślisz o akcjach? Akcje należą do akcjonariuszy (współwłaścicieli spółki akcyjnej), którzy wykładają na nie pieniądze. Ale co w przypadku gdy jest tylko jeden akcjonariusz? Jednoosobowa spółka akcyjna? Po co? Przecież „zaprzecza” to istocie spółki akcyjnej?

Nikt nikomu nie zabroni założenia jednoosobowej spółki akcyjnej i jej prowadzenia. W tym zakresie mamy na szczęście wolność.

O tam jak założyć spółkę akcyjną, przeczytasz tutaj.

Jednoosobowa spółka akcyjna może być alternatywą dla jednoosobowej działalności gospodarczej.

jednoosobowa spółka akcyjna

Jednoosobowa spółka akcyjna

W jednoosobowej spółce akcyjnej, wszystkie akcje należą do jednego akcjonariusza albo do jednego akcjonariusza i spółki.

Jeżeli jednak jakieś akcje będą należeć do spółki, to spółka nie może wykonywać żadnych praw związanych z akcjami (np. prawa głosu), poza uprawnieniem do ich zbycia lub wykonywania czynności, które zmierzają do zachowania tych praw.

W jednoosobowej spółce akcyjnej na pewno nie powstanie żaden konflikt, ponieważ jest tylko jeden akcjonariusz.

Jakie masz pytania dotyczące spółek?

Myślisz o przekształceniu?

Jeżeli myślisz o przekształceniu się w spółkę kapitałową (w tym akcyjną), możesz pobrać darmowego e-booka na moim blogu – przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę akcyjną

Potrzebujesz indywidualnej konsultacji?

Zastanawiasz się od czego zacząć? Jakie masz możliwości dzięki spółce?

Możesz umówić się ze mną na indywidualną konsultację prawną:

 • zadzwoń do mnie 531 374 466
 • lub napisz maila m.kozlowski@ewslegal.pl

Odpowiem na niej na Twoje pytania i pomogę podjąć odpowiednią decyzję.

Jednoosobowa spółka akcyjna – powstanie

Jednoosobowa spółka akcyjna może powstać na dwa sposoby:

   • zostanie zawiązana przez jednego akcjonariusza (pierwotne powstanie) albo
   • powstanie z innej spółki akcyjnej (wieloosobowej) (wtórne powstanie).

Wtórne powstanie jednoosobowej spółki akcyjnej może wiązać się z różnymi sytuacjami, np.:

   • skupienie wszystkich akcji przez jednego akcjonariusza,
   • dziedziczenie akcji,
   • umorzenie akcji pozostałych akcjonariusz,
   • przymusowy wykup akcji,
   • przekształcenie jednoosobowej spółki z o.o. w jednoosobową spółkę akcyjną.

Musisz również wiedzieć, że jedynym akcjonariuszem jednoosobowej spółki akcyjnej nie może być jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Przyczyny powstania jednoosobowej spółki akcyjnej

Jak się zapewne domyślasz, powodów zawiązania jednoosobowej spółki akcyjnej może być kilka. Wskażę tylko niektóre z nich.

Na pewno jest to alternatywa dla jednoosobowej działalności gospodarczej. Zaskoczony? Kiedy prowadzisz ryzykowny biznes, na pewno warto chronić swój prywatny majątek, a w spółce akcyjnej go chronisz.

Jeżeli będziesz prowadzić jednoosobową spółkę akcyjną, to w przypadku niepowodzenia, odpowiadasz jedynie wkładem jaki wniosłeś do spółki. Musisz wiedzieć, że spółka i Ty jako akcjonariusz, to dwa odrębne byty prawne. Jak prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to już tak nie jest – odpowiadasz całym swoim majątkiem.

Gdybyś chciał zrealizować jakieś swoje cele gospodarcze, ale nie miałbyś odpowiednich wspólników (nikomu byś na tyle nie ufał), to możesz realizować je w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Odpadnie Tobie ryzyko konfliktów, które jest w spółkach wieloosobowych.

jak założyć spółkę akcyjną

Cechy negatywne?

Na pewno są, a skoro są, to na pewno chodzi o pieniądze.

Jednoosobowa spółka akcyjna musi sporządzać co roku sprawozdanie finansowe, a także sprawozdanie z działalności spółki. Sprawozdaniem finansowym pewnie zajmie się księgowa, które trzeba będzie zapłacić.

Na samym sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego się nie skończy. Będziesz musiał je jeszcze poddać badaniu przez biegłego rewidenta, a potem ogłosić.

Gdybyś wpadł na pomysł wypłaty pieniędzy z konta spółki np. na prywatne zakupy, to lepiej zastanów się dwa razy. W jednoosobowej działalności gospodarczej nie ma z tym problemu, w spółce akcyjnej nie jest to takie proste i szybkie.

Jakie są organy w jednoosobowej spółce akcyjnej?

To, że będziesz jedynym akcjonariuszem w spółce akcyjnej, nie oznacza, że w takiej spółce nie będzie żadnych organów.

Tak jak w każdej innej spółce akcyjnej, w jednoosobowej spółce akcyjnej będzie:

   • zgromadzenie wspólników,
   • zarząd,
   • rada nadzorcza.

Jako jedyny akcjonariusz wcale nie musisz być w zarządzie swojej spółki, ale możesz.

Jeżeli nie będziesz w zarządzie swojej spółki, to wszystkie oświadczenia, które będziesz składać spółce, powinny być w formie pisemnej, pod rygorem nieważności. Oczywiście, prawo może przewidywać wyjątki, ale taka jest zasada.

Gdybyś jednak zdecydował się na bycie członkiem zarządu, to wszelkie czynności pomiędzy Tobą a spółką, powinny być w formie aktu notarialnego.

Podsumowanie

Jak widzisz, jednoosobowa spółka akcyjna to nie fikcja. Może być ciekawą alternatywą dla jednoosobowej działalności gospodarczej.

Gdybyś chciał się dowiedzieć, jak przedsiębiorca może się przekształcić w spółkę akcyjną, konieczne przeczytaj ten artykuł.

Jednoosobowa spółka akcyjna ogranicza odpowiedzialność – nie odpowiadasz swoim prywatnym majątkiem. Na pewno też nie pokłócisz się ze swoim wspólnikiem, ponieważ takiego nie będzie.

Musisz jednak pamiętać, że koszty prowadzenia spółki akcyjnej są większe niż koszty prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: