Marcin Kozłowski

radca prawny

Doradzam przedsiębiorcom w ich bieżącej działalności. Skupiam się na spółkach kapitałowych, ale nie są mi obce również inne formy działalności. Pomagam przedsiębiorcom przejść przez gąszcz zawiłych regulacji prawnych, tak aby czuli się bezpiecznie i mieli spokojną głowę przy podejmowaniu decyzji.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę akcyjną!

Odpowiedzialność akcjonariusza za długi spółki

Marcin Kozlowski27 maja 2021Komentarze (0)

Jakiś czas temu rozmawiałem z akcjonariuszem pewnej spółki akcyjnej. Okazało się, że spółka ma gorszy okres i nie płaci swoich zobowiązań. Akcjonariusz zaczął się obawiać czy nie będzie musiał kiedyś spłacić tych długów, jeżeli spółka padnie. Wyjaśniłem mu, że odpowiedzialność akcjonariusza za długi spółki jest tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Dla jasności – możesz spotkać spółkę akcyjną, która jest już zarejestrowana i normalnie działa, ale możesz też spotkać spółkę akcyjną w organizacji.

I ten drugi przypadek jest tym wyjątkiem, o którym wspominałem.

Ostatnio pisałem o odpowiedzialności za długi przedsiębiorcy, który przekształca się w spółkę akcyjną.

odpowiedzialność akcjonariusza za długi

Odpowiedzialność akcjonariusza w spółce akcyjnej

Akcjonariusz, z którym rozmawiałem, jest akcjonariuszem w spółce akcyjnej zarejestrowanej (wpisanej do KRS), więc nie ma obawy, że ktoś kiedyś będzie mógł skutecznie od niego żądać zapłaty długów spółki.

Nie ponosi on za długi odpowiedzialności.

Wyjaśniłem mu jednak, że jeżeli spółka ma długi i nie rokuje dobrze na przyszłość, to raczej nie ma co liczyć na jakikolwiek zysk. Zwyczajnie, to co włożył w spółkę (zakup akcji), prawdopodobnie przepadnie.

Odpowiedzialność akcjonariusza w spółce akcyjnej w organizacji

Na szczęście, spółka akcjonariusza była już zarejestrowana.

Inaczej mogłaby się przedstawiać sytuacja, jeżeli chodziłoby o spółkę akcyjną w organizacji.

W takiej sytuacji, akcjonariusz wyjątkowo może ponosić odpowiedzialność.

Zastanawiasz się czym jest spółka akcyjna w organizacji?

Jest to spółka akcyjna, która nie uzyskała jeszcze wpisu do rejestru KRS. Każda spółka powinna zostać zarejestrowana w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Pisałem o tym m.in. w artykule o tym jak założyć spółkę akcyjną.

Odpowiedzialność akcjonariusza w spółce akcyjnej w organizacji pojawi się, kiedy:

   • akcjonariusz działał w imieniu spółki
   • akcjonariusz nie wniósł całego wkładu na pokrycie obejmowanych akcji.

Działanie w imieniu spółki

Gdyby akcjonariusz zaciągał zobowiązania w imieniu spółki akcyjnej w organizacji, to razem z ta spółką ponosiłby odpowiedzialność solidarną.

Odpowiedzialność solidarna polega na tym, że wierzyciel mógłby skierować swoje roszczenie zarówno do spółki, jak i do akcjonariusza.

W tym przypadku nie miałoby znaczenie czy akcjonariusz pokrył cały wkład za objęte akcje, ponieważ podstawą jego odpowiedzialności byłoby działanie w imieniu spółki. Musisz wiedzieć, że nie trzeba być akcjonariuszem, aby działać w jej imieniu jeszcze przed jej zarejestrowaniem.

jak założyć spółkę akcyjną

Akcjonariusz nie wniósł wkładu na akcje

Kolejnym przypadkiem jest odpowiedzialność akcjonariusza za długi spółki kiedy nie wniósł on wkładu na pokrycie obejmowanych akcji.

W takie sytuacji, akcjonariusz ponosi odpowiedzialność solidarną ze spółką oraz osobami, które działały w jej imieniu.

Przykładowo:

Jesteś akcjonariuszem, ale nie wniosłeś wkładu na pokrycie obejmowanych akcji. Ja działałem w imieniu spółki akcyjnej w organizacji i powstały w tym czasie długi. Wierzyciel może skierować swoje roszczenie do mnie, do spółki, ale także do Ciebie.

Uwaga!

Odpowiedzialność akcjonariusza za długi spółki akcyjnej w organizacji jest ograniczona do niewniesionego wkładu na pokrycie objętych akcji.

Przykładowo:

Jeżeli jesteś akcjonariuszem i miałeś zapłacić 20 000 zł za objęte akcje, ale zapłaciłeś jedynie 9 000 zł, to ponosisz odpowiedzialność do kwoty 11 000 zł.

Podsumowanie

Mój rozmówca zdecydowanie się uspokoił, kiedy dowiedział się, że może spać spokojnie, jeżeli chodzi o długi spółki.

Oczywiście, był świadom, że skoro spółka nie rokuje, to nie ma co liczyć na zysk.

Najważniejsze jednak, że on jako akcjonariusz nie będzie ponosił żadnej odpowiedzialności za długi spółki. Nie zaszła tutaj sytuacja, że akcjonariusz nie pokrył całego wkładu za objęte akcje, a także nie działał on w imieniu spółki.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: