Jeżeli myślisz o założeniu spółki akcyjnej, to jednym z Twoich obowiązków będzie… założenie strony internetowej 😉 Obowiązek posiadania strony internetowej kiedyś dotyczył tylko publicznych spółek akcyjnych, ale od początku 2020 r. ten obowiązek obejmuje wszystkie spółki akcyjne, nawet jeżeli nie są na giełdzie.
O tym co jeszcze przygotować przed założeniem spółki akcyjnej dowiesz się z pierwszego artykułu na blogu – Jak założyć spółkę akcyjną?
Obowiązek posiadania strony internetowej nie powinien nikomu sprawić większego problemu. Tym bardziej w obecnych czasach, kiedy wszystko (no prawie) znajduje się w Internecie.
Jeżeli myślisz o założeniu prostej spółki akcyjnej i zastanawiasz się czy obowiązek posiadania strony internetowej też jej dotyczy, to od razu wyjaśniam, że nie.
Obowiązek posiadania strony internetowej
Jeżeli już założysz spółkę akcyjną i stworzysz dla niej stronę internetową, to nie będzie to wszystko. Musisz jeszcze ją aktywnie prowadzić i umieszczać odpowiednie informacje.
Na stronie internetowej Twojej spółki powinny znaleźć się ogłoszenia wymagane przez prawo lub statut spółki.
Co to za ogłoszenia wymagane przez prawo?
Ogłoszenie o zwołaniu walnego zgromadzenia razem z porządkiem obrad.
Na stronie powinieneś też zamieścić wezwania wierzycieli w razie prowadzenia postępowania konwokacyjnego lub likwidacji spółki.
Jakie masz pytania dotyczące spółek?
Myślisz o przekształceniu?
Jeżeli myślisz o przekształceniu się w spółkę kapitałową (w tym akcyjną), możesz pobrać darmowego e-booka na moim blogu – przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę akcyjną
Potrzebujesz indywidualnej konsultacji?
Zastanawiasz się od czego zacząć? Jakie masz możliwości dzięki spółce?
Możesz umówić się ze mną na indywidualną konsultację prawną:
- zadzwoń do mnie 531 374 466
- lub napisz maila m.kozlowski@ewslegal.pl
Odpowiem na niej na Twoje pytania i pomogę podjąć odpowiednią decyzję.
Co powinno znaleźć się na stronie internetowej spółki akcyjnej?
Z przepisów kodeksu spółek handlowych wynika, że na stronie internetowej spółki akcyjnej powinieneś umieścić następujące informacje:
-
-
- firmę spółki, jej siedzibę i adres;
- oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywana jest dokumentacja spółki oraz numer pod którym spółka jest wpisana do rejestru;
- NIP;
- wysokość kapitału zakładowego i kapitału wpłaconego.
-
Ok, a jak to wygląda na przykładzie?
ABC Spółka Akcyjna z siedzibą w Łodzi, al. Kościuszki 1 lok. 1, 90-418 Łódź, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS, nr KRS 0000123456, NIP 0123456789, kapitał zakładowy 100 000 zł (opłacony w całości).
Taka informacja może znaleźć się na dole strony lub w zakładce „Kontakt”, ale nie ma konkretnego wymogu. To wszystko zależy już od Ciebie.
Na stronie internetowej spółki akcyjnej powinno być także miejsce do komunikacji z akcjonariuszami. Oczywiście, ustawodawca nie wyjaśnił na czym to powinno polegać, ale wystarczy umieścić zwykły formularz kontaktowy.
Kara za brak strony internetowej
Skoro jesteś zobowiązany do posiadania strony internetowej przez spółkę akcyjną, to w przypadku jej nieposiadania musi być kara.
Kara na jaką naraża się członek zarządu spółki akcyjnej to kara grzywny w wysokości 5 000 zł.
Zgłoszenie strony do KRS
Pewnie się domyślasz, że obowiązek posiadania strony internetowej przez spółkę akcyjną wiąże się również ze zgłoszeniem jej do KRS.
Do KRS zgłaszane są różne zmiany zachodzące w spółce, ale na samym początku trzeba w ogóle zgłosić spółkę akcyjną do KRS. Razem z nią powinieneś podać adres www strony internetowej spółki akcyjnej.
Jeżeli stworzysz stronę internetową później, niż samą spółkę, to w terminie 7 dni od stworzenia strony, powinieneś zgłosić ją do KRS.
Obecnie zgłoszenia dokonasz w formie elektronicznej za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych.
Więcej o PRS możesz przeczytać w jednym z moich ostatnich wpisów.
Obowiązek posiadania strony internetowej a MSiG
Musisz również wiedzieć, że niektóre ogłoszenia powinieneś zgłaszać do Monitora Sądowego i Gospodarczego. Jest to Twój obowiązek.
Nawet jeżeli zamieścić te informacje na stronie internetowej swojej spółki, nie zwalania Cię to z obowiązku zgłoszenia do MSiG.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }