Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może przekształcić się w spółkę kapitałową, czyli spółkę akcyjną lub spółkę z o.o. Co jednak, jeżeli taki przedsiębiorca ma długi?
Na pewno często słyszysz, że ciężko jest odzyskać pieniądze od przedsiębiorcy lub spółki, ponieważ nagle znikają lub zakładają nowe spółki? Odpowiedzialność za długi przedsiębiorcy, który się przekształcił w spółkę akcyjną, spoczywają również na tej spółce.
Powody przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę akcyjną mogą być różne:
-
-
- szukanie nowych wyzwań,
- rozwój,
- chęć uwiarygodnienia się przed inwestorami,
- pozyskanie dodatkowego kapitału,
- ale także ucieczka przed długami.
-
Jak odzyskać dług?
Wyobraź sobie, że jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz firmę i sprzedajesz materiały budowalne. Twój klient (również przedsiębiorca) zamówił od Ciebie towar na 20 000 zł. Wpłacił 5 000 zł, a resztę miał zapłacić w ratach co dwa miesiące, jednak mijają miesiące, a pieniędzy nie ma.
Co robić?
Wysyłasz do niego wezwania, dzwonisz, ale nic to nie daje. Nagle orientujesz się, że dłużnik nie prowadzi już starego biznesu, ale przekształcił się w spółkę akcyjną.
Spokojnie, nadal jest szansa na to, aby ten dług odzyskać. Jeżeli dłużnik myślał, że przekształcenie w spółkę akcyjną mu pomoże, to się mylił.
Odpowiedzialność za długi przedsiębiorcy
Po przekształceniu przedsiębiorcy w spółkę akcyjną, spółka staje się właścicielem majątku tego przedsiębiorcy. Jeżeli przedsiębiorca był właścicielem maszyn, urządzeń, miał pieniądze, to teraz należą do spółki.
Przedsiębiorca nagle nie znika z życia gospodarczego, ale jego majątek staje się częścią spółki akcyjnej.
Nowo powstała spółka akcyjna również ponosi odpowiedzialność za zobowiązania przedsiębiorcy powstałe przed przekształceniem. Spółka odpowiadać solidarnie z nim.
Solidarna odpowiedzialność spółki akcyjnej
Spółka akcyjna ponosi solidarną odpowiedzialność za długi przedsiębiorcy, które dokonał przekształcenia. Czyli możesz skierować swoje roszczenie również do spółki.
Oznacza to, że zarówno przedsiębiorca (Twój dłużnik), jak i spółka muszą spłacić Twoją wierzytelność. Powstała ona w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą przekształconego przedsiębiorcy.
Osobiście skierowałbym swoje roszczenie do spółki i przedsiębiorcy. Spółka prawdopodobnie będzie miała majątek, z którego możesz egzekwować należność.
Przedawnienie zadłużenia
Warto jednak pamiętać, że na skierowanie roszczenia masz trzy lata od dnia przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę akcyjną.
Termin wydaje się być krótki, ale jak to bywa z terminami… jakiś trzeba było określić i zdecydowano się na trzy lata.
Pamiętaj, że wytoczenie roszczenia musi nastąpić w terminie trzech lat. Wytoczenie roszczenia to nie jest wysłanie wezwania do zapłaty, ale wysłanie pozwu do sądu. Tylko tak można przerwać bieg terminu przedawnienia.
Odpowiedzialność za długi przedsiębiorcy
Solidarna odpowiedzialność za długi przedsiębiorcy razem ze spółką jest dobrym rozwiązaniem dla wierzyciela. Jego pozycja jest słusznie wzmocniona.
Wierzyciel musi mieć możliwość odzyskania swojej należności.
Nie może dojść do sytuacji, że nagle nie będzie mógł odzyskać swojej należności, ponieważ ktoś przeniósł swój majątek na rzecz spółki.
O odpowiedzialności akcjonariuszy za długi spółki możesz przeczytać w tym artykule.
O przekształceniu jednoosobowego przedsiębiorcy w spółkę akcyjną możesz przeczytać kilka innych moich artykułów:
Przekształcenie w spółkę akcyjną
Plan przekształcenia w spółkę akcyjną
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }