Marcin Kozłowski

radca prawny

Doradzam przedsiębiorcom w ich bieżącej działalności. Skupiam się na spółkach kapitałowych, ale nie są mi obce również inne formy działalności. Pomagam przedsiębiorcom przejść przez gąszcz zawiłych regulacji prawnych, tak aby czuli się bezpiecznie i mieli spokojną głowę przy podejmowaniu decyzji.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę akcyjną!

Czy można używać nazwy innej spółki jako swojej?

Marcin Kozlowski12 lutego 2021Komentarze (0)

Wyobraź sobie, że chcesz założyć spółkę. Przygotowałeś wszystkie dokumenty, wymyśliłeś nazwę i szykujesz się tylko do złożenia wniosku do sądu. Jednak nagle orientujesz się, że nazwa, którą wymyśliłeś jest zajęta przez inną zarejestrowaną spółkę. Czy można używać nazwy innej spółki jako swojej?

Niekoniecznie.

W takiej sytuacji najlepiej…zacząć się rozglądać za inną nazwą.

Rozpoczynanie przygody ze spółkę od posługiwania się nazwą istniejącej już spółki nie jest dobrym pomysłem.

Zaraz Tobie wyjaśnię dlaczego jest to ryzykowne i jakie niebezpieczeństwo możesz na siebie sprowadzić.

Czy można używać nazwy innej spółki jako swojej?

Jeżeli wpadniesz na pomysł nazwania spółki tak samo jak nazywa się już inna zarejestrowana spółka, to od razu chciałbym Ci to odradzić.

Jest to zbyt ryzykowne, ponieważ narażasz się na zarzut nieuczciwej konkurencji. Sąd rejestrowy może po prostu uznać, że nie zarejestruje Twojej spółki pod nazwą, która już jest.

Oczywiście, są sytuacje, w których udaje się zarejestrować spółkę pod nazwą, którą posługuje się inna spółka. Zakładam, że w takich przypadkach sąd w ogóle tego nie zweryfikował.

Czyn nieuczciwej konkurencji

Tak jak wcześniej napisałem, posługiwanie się tą samą nazwą, która jest już w obrocie, może spowodować, że ktoś Tobie zarzuci czyn nieuczciwej konkurencji.

Co jest czynem nieuczciwej konkurencji?

Przez czyn nieuczciwej konkurencji należy rozumieć działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interesy innego przedsiębiorcy lub klienta.

Przykładowo, może to być oznaczenie przedsiębiorcy wprowadzające w błąd co do jego tożsamości.

Bez wątpienia, używając nazwy innej spółki, narażasz jej interesy.

Jeżeli nazwiesz swoją spółkę tak samo jak już istniejąca, to klienci mogą pomyśleć, że to ta sama spółka, z którą mieli wcześniej już do czynienia.

Co jednak jeżeli nie zweryfikujesz swojej nazwy i Twoja nowopowstała spółka akcyjna (lub inna) zostanie nazwana tak samo jak inna? To wyjaśnię później.

Jaka powinna być nazwa spółki akcyjnej?

Nazwa dla spółki, to bardzo ważna sprawa. Uważam, że niekiedy kluczowa. Dlatego warto przemyśleć czy jest zgodna z prawem i czy jest dostępna.

Nazwa spółki powinna dostatecznie się odróżniać od nazwy innej spółki (przedsiębiorcy), która prowadzi działalność na tym samym rynku.

Jeżeli nazwiesz spółkę tak samo jak już istniejąca, to na pewno nie będzie to nazwa dostatecznie odróżniająca się od nazwy innej spółki. Będzie wręcz taka sama i będziesz wprowadzać w błąd odbiorców, klientów i inne podmioty.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jakie inne kwestie są ważne podczas zakładania spółki, koniecznie zapoznaj się z moim artykułem o zakładaniu spółki akcyjnej.

Co jeżeli sąd zarejestruje dwie spółki z taką samą nazwą?

Jak wcześniej napisałem – sąd może jednak zarejestrować dwie spółki z taką samą nazwą. Dzieje się tak, ponieważ czasami sądy nie dokonują rzetelnej weryfikacji.

Zgodnie z prawem, sąd rejestrowy powinien zbadać czy nazwa jest zgodna z przepisami prawa.

Gdy już dojdzie do takiej „podwójnej” rejestracji, to nie ma co się cieszyć, że uszło Ci coś płazem i możesz się cieszyć 😉

Przedsiębiorca (inna spółka) posługujący się już taką samą nazwą, może zgłosić to do sądu i sąd szczegółowo zbada sprawę.

Jeżeli uzna, że zgłaszający ma rację, sąd będzie mógł wykreślić Twoją nazwę z urzędu. Ostatecznie, będziesz musiał szukać innej nazwy dla swojej spółki.

Jak założyć spółkę akcyjną - mec. Marcin Kozłowski

Czy dodanie myślnika załatwia sprawę?

Czasami rozwiązaniem może być… dodanie myślnika w nazwie spółki.

Jednak takie rozwiązanie jest dobre, jeżeli nazwa spółki nie jest nadzwyczajna, nie posiada żadnych indywidualnych cech.

Co innego w przypadku gdy mamy do czynienia z nazwą, która jest chwytliwa, indywidualna i nietuzinkowa. W takim przypadku nawet dodanie myślnika nie pomoże.

Posługiwanie się czyjąś nazwą jako swoją, to zwyczajne działanie niezgodne z prawem. Może mieć sporo negatywnych i kosztownych konsekwencji.

Nazwa spółki to Twoja marka

Czy można używać nazwy innej spółki jako swojej?

Odradzam posługiwanie się nazwą, która już jest zajęta.

Poza tym, że możesz narazić się na negatywne konsekwencje, to chyba jednak warto pracować na własną markę, a nie kłócić się z kimś o nią?

Klienci w obecnych czasach chcą kupować usługi i produkty dobrej jakości. Twoje usługi świadczą o Tobie i Twojej firmie, a jeżeli klient będzie zadowolony, to wróci do Ciebie, bez względu na cenę.

Dlatego tak ważne jest, aby widząc nazwę spółki, łączył ją z Tobą, a nie z kimś innym.

Są jednoosobowi przedsiębiorcy, którzy dzięki swojej marce, jakości, ale także zaufaniu klientów rozwinęli się i zaczęli prowadzić spółki akcyjnej. Ale o nich innym razem.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: