Marcin Kozłowski

radca prawny

Doradzam przedsiębiorcom w ich bieżącej działalności. Skupiam się na spółkach kapitałowych, ale nie są mi obce również inne formy działalności. Pomagam przedsiębiorcom przejść przez gąszcz zawiłych regulacji prawnych, tak aby czuli się bezpiecznie i mieli spokojną głowę przy podejmowaniu decyzji.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę akcyjną!

Kto jest Administratorem Danych Osobowych w spółce?

Marcin Kozlowski21 września 2021Komentarze (0)

Jeżeli prowadziłeś jednoosobową działalność gospodarczą i otrzymywałeś dane osobowe od klientów, to byłeś ich administratorem danych osobowych. Pewnie informowałeś swoich klientów o ich prawach oraz zasadach przetwarzania danych osobowych. Zastanawiasz się kto jest administratorem danych osobowych w spółce?

W przypadku prowadzenia biznesu w Internecie, takie informacje są wpisane w regulaminie i polityce prywatności.

Co jednak w sytuacji, gdy przekształciłeś się z jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę akcyjną?

Przekształcenie w spółkę akcyjną

O przekształceniu w spółkę akcyjną, możesz przeczytać w jednym z moich pierwszych artykułów. Dowiesz się z niego w jaki sposób dokonać przekształcenia i na co zwrócić uwagę.

Jako jednoosobowy przedsiębiorca, to Ty byłeś administratorem danych osobowych i musiałeś spełniać obowiązki wynikające z RODO.

Co jednak, jak się przekształciłeś? Czy nadal jesteś ADO?

kto jest administratorem danych osobowych w spółce

Kto jest Administratorem Danych Osobowych w spółce akcyjnej?

Musisz wiedzieć, że nawet jak będziesz prezesem zarządu w spółce akcyjnej lub będziesz posiadać największą liczbę akcji, nie staniesz się administratorem danych osobowych w spółce.

W spółce akcyjnej administratorem danych osobowych jest… sama spółka.

Nie jest nim prezes zarządu, akcjonariusz czy sam zarząd spółki. Administratorem Danych osobowych jest spółka akcyjna.

Nie możesz zawrzeć żadnej umowy z jakimś podmiotem, który będzie pełnił funkcję ADO w Twojej spółce. Co najwyżej możesz zatrudnić Inspektora Danych Osobowych, które zajmie się danymi osobowymi w spółce.

Inspektora Danych Osobowych nie wolno jednak utożsamiać z Administratorem Danych Osobowych.

Jakie masz pytania dotyczące spółek?

Myślisz o przekształceniu?

Jeżeli myślisz o przekształceniu się w spółkę kapitałową (w tym akcyjną), możesz pobrać darmowego e-booka na moim blogu – przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę akcyjną

Potrzebujesz indywidualnej konsultacji?

Zastanawiasz się od czego zacząć? Jakie masz możliwości dzięki spółce?

Możesz umówić się ze mną na indywidualną konsultację prawną:

 • zadzwoń do mnie 531 374 466
 • lub napisz maila m.kozlowski@ewslegal.pl

Odpowiem na niej na Twoje pytania i pomogę podjąć odpowiednią decyzję.

Informacja o ADO

Nikt nie powinien mieć wątpliwości kto jest ADO w spółce. Taką informację powinieneś umieścić na stronie internetowej (np. w polityce prywatności).

Przykładowy wzór informacji może wyglądać następująco:

Administratorem Danych Osobowych jest ABC spółka akcyjna z siedzibą w Łodzi, przy al. Kościuszki 1/1.24, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000111111, NIP: 0123456789, REGON: 123456789, kapitał zakładowy 10 000 000,00 zł.

Pamiętaj, żeby poinformować swoich dotychczasowych klientów o tym, że zmienił się administrator danych osobowych i aktualnie jest nim spółka akcyjna, a nie Ty. Możesz do nich wysłać maile lub listy.

 

Marcin Kozłowski
Radca prawny

***

Odpowiedzialność akcjonariusza za nienależne świadczenie

Jeżeli jesteś akcjonariuszem, to prawdopodobnie masz prawo do pewnych świadczeń przysługujących Tobie od spółki. Na pewno najbardziej interesuje Cię dywidenda. Zasady jej wypłacania opisałem w jednym z artykułów. Niestety, czasami może się okazać, że akcjonariusz otrzymał coś od spółki niezgodnie z prawem. Pojawia się wtedy odpowiedzialność akcjonariusza za nienależne świadczenie.[Czytaj dalej]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: