Marcin Kozłowski

radca prawny

Doradzam przedsiębiorcom w ich bieżącej działalności. Skupiam się na spółkach kapitałowych, ale nie są mi obce również inne formy działalności. Pomagam przedsiębiorcom przejść przez gąszcz zawiłych regulacji prawnych, tak aby czuli się bezpiecznie i mieli spokojną głowę przy podejmowaniu decyzji.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę akcyjną!

Konwersja wierzytelności

Marcin Kozlowski15 lipca 2021Komentarze (0)

O konwersji wierzytelności na akcje pisałem jakiś czas temu na blogu. Teraz też możecie przeczytać o tym w Biuletynie Informacyjnym Ośrodka Enterprise Europe Network.

Dzięki mojej współpracy z Fundacją Rozwoju Przedsiębiorczości z Łodzi, miałem możliwość opublikowania tam artykułu.

Konwersja wierzytelności na akcje w spółce akcyjnej jest dobrym rozwiązaniem jeżeli potrzebujesz dodatkowego kapitału na rozwój swojego biznesu.

Artykuł w biuletynie jest dostępny w wersji PDF, więc spokojnie możesz się z nim zapoznać w wersji elektronicznej – Biuletyn Informacyjny Enterprise Europe Network.

Konwersja wierzytelności na akcje

konwersja wierzytelnościW skrócie, konwersja wierzytelności na akcje, polega na tym, że wierzyciel zamiast pożyczonej gotówki dostaje akcje spółki.

Dzięki takiemu zabiegowi, spółka powiększa swój kapitał i pozyskuje dodatkowe fundusze na projekty i rozwój.

Pisałem o tym tutaj – zapraszam do przeczytania!

Musisz również wiedzieć, że konwersja wierzytelności może nastąpić w dwojaki sposób:

  1. poprzez wniesienie wierzytelności jako wkładu niepieniężnego do spółki lub
  2. poprzez objęcie nowych udziałów lub akcji w zamian za wkład pieniężny i potrącenie wierzytelności nowego wspólnika (wierzyciela) wobec spółki z wierzytelnością spółki wobec wspólnika (wierzyciela) z tytułu pokrycia obejmowanych przez niego udziałów.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej co może być wkładem w spółce akcyjnej, zapoznaj się z tym artykułem.

Artykuł w Biuletynie

Artykuł w biuletynie jest trochę szerszy niż na blogu. Dodatkowo poruszyłem w nim kwestie podatkowe konwersji wierzytelności. Spróbuję również wyjaśnić je na blogu w swoim czasie 😉

Kwestie podatkowe są bardzo istotne, bo można narobić sobie niepotrzebnie problemów. W całym tym zabiegu konwersji wierzytelności na akcje w spółce akcyjnej (lub udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością), istotne jest jak zostanie potraktowana wierzytelność – czy jako wkład pieniężny, czy wkład niepieniężny. O tym więcej w artykule.

Raz na jakiś czas pewnie będą poruszał w biuletynie tematy związane ze spółką akcyjną, więc będę je tutaj udostępniał, żebyście również mieli okazję się z nimi zapoznać.

Jeżeli masz pytania, możesz śmiało się ze mną skontaktować.

jak założyć spółkę akcyjną

 

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: