Marcin Kozłowski

radca prawny

Doradzam przedsiębiorcom w ich bieżącej działalności. Skupiam się na spółkach kapitałowych, ale nie są mi obce również inne formy działalności. Pomagam przedsiębiorcom przejść przez gąszcz zawiłych regulacji prawnych, tak aby czuli się bezpiecznie i mieli spokojną głowę przy podejmowaniu decyzji.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę akcyjną!

Wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki akcyjnej

Marcin Kozlowski08 czerwca 2022Komentarze (0)

Jeżeli chcesz rozpocząć prowadzenie działalności w formie spółki akcyjnej, masz do wyboru kilka możliwości. Możesz założyć spółkę od zera, dokonać przekształcenia lub wnieść swoje dotychczasowe przedsiębiorstwo do istniejącej spółki. Wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki akcyjnej może być szybsze niż dokonywanie przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy w spółkę.

wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki akcyjnej

Wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki akcyjnej

Jeżeli ważne jest dla Ciebie zachowanie płynności działalności, najlepszym rozwiązaniem będzie wniesienie Twojego przedsiębiorstwa aportem do spółki już istniejącej. Taka spółka ma już m.in. NIP, REGON czy konta bankowe.

Przedsiębiorstwo w tym przypadku będzie wkładem niepieniężnym, za który będziesz mógł objąć określoną liczbę akcji w spółce akcyjnej.

Również przy powstawaniu spółki akcyjnej, może się okazać, że jeden z wspólników chciałby objąć akcje za wkład niepieniężny w postaci jego przedsiębiorstwa. Oczywiście, warto się zastanowić czy takie przedsiębiorstwo nadaje się w ogóle do spółki. Nie ma sensu wnosić przedsiębiorstwa zajmującego się np. handlem odzieżą do spółki IT.

Jeżeli zastanawiasz się co może być aportem w spółce akcyjnej, przeczytaj ten artykuł.

Jakie masz pytania dotyczące spółek?

Myślisz o przekształceniu?

Jeżeli myślisz o przekształceniu się w spółkę kapitałową (w tym akcyjną), możesz pobrać darmowego e-booka na moim blogu – przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę akcyjną

Potrzebujesz indywidualnej konsultacji?

Zastanawiasz się od czego zacząć? Jakie masz możliwości dzięki spółce?

Możesz umówić się ze mną na indywidualną konsultację prawną:

  • zadzwoń do mnie 531 374 466
  • lub napisz maila m.kozlowski@ewslegal.pl

Odpowiem na niej na Twoje pytania i pomogę podjąć odpowiednią decyzję.

Wniesienie przedsiębiorstwa aportem krok po kroku

Żebyś w ogóle mógł myśleć o wniesieniu przedsiębiorstwa aportem do spółki akcyjnej, musisz podjąć kilka czynności.

      • określić jakie są elementy Twojego przedsiębiorstwa i ustalić jego stan;
      • ustalić wartość przedsiębiorstwa – jest to bardzo ważne, ponieważ za wniesione przedsiębiorstwo otrzymasz określoną liczbę akcji;
      • wniesienie przedsiębiorstwa spowoduje podwyższenie kapitału zakładowego spółki – musisz pomyśleć o zwołaniu odpowiednio wcześniej zgromadzenia akcjonariuszy;
      • dojdzie do zmiany statutu spółki akcyjnej – trzeba będzie to zgłosić do KRS w odpowiednim terminie;
      • stworzenie sprawozdania założycieli lub sprawozdania zarządu, a także sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa – o tym niżej.

Proces wniesienie przedsiębiorstwa nie jest krótki, ale przy sprawnym zarządzaniu oraz pomocy profesjonalistów, może okazać się nie taki straszny, jak się wydaje.

Sprawozdanie założycieli lub zarządu spółki

W przypadku niepieniężnych wkładów do spółki (a tak trzeba traktować wniesienie jednoosobowego przedsiębiorstwa do spółki), trzeba sporządzić sprawozdanie założycieli lub zarządu spółki.

Jeżeli spółka dopiero powstanie, to założyciele sporządzą sprawozdanie, ale jeżeli będziesz wnosił przedsiębiorstwo do istniejącej spółki, to zarząd będzie odpowiedzialny za jego sporządzenie.

Więcej na temat sprawozdania założycieli przeczytasz w tym artykule.

Sporządzenie sprawozdania jest istotne w przypadku wnoszenia aportem przedsiębiorstwa, ponieważ sytuacja dotyczy majątku spółki i może mieć wpływ na majątek spółki, zmniejszając zyski akcjonariuszy.

Sprawozdanie chroni także wierzycieli spółki, ponieważ uniemożliwia nadmierne oszacowanie majątku spółki.

Pamiętaj też, że są pewne wyjątki i niekiedy można odstąpić od badania aportu – o tym też przeczytasz w poprzednim artykule.

jak założyć spółkę akcyjną

Sprawozdanie finansowe przedsiębiorstwa

Musisz też pamiętać, że w przypadku wnoszenia przedsiębiorstwa aportem do spółki, do sprawozdania założycieli należy dołączyć sprawozdania finansowe dotyczące tego przedsiębiorstwa za okres ostatnich dwóch lat obrotowych.

Gdyby jednak Twoja jednoosobowa firma działała krócej niż dwa lata, sprawozdanie finansowe powinno obejmować cały okres działalności.

Dołączenie sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa ma przeciwdziałać m.in.:

      • wnoszeniu aportów ukrytych (przeszacowanie majątku lub aportów),
      • zaliczania wynagrodzeń na aport,
      • otrzymania imiennych świadectw założycielskich.

Podsumowanie

Jak widzisz, proces wnoszenia przedsiębiorstwa aportem do spółki akcyjnej nie jest wcale taki prosty i szybki. Konieczne będzie przygotowanie sporej ilości dokumentów oraz zaangażowanie odpowiednich biegłych.

Oczywiście, masz jeszcze inne możliwości rozpoczęcia prowadzenia działalności w formie spółki akcyjnej, o których już wcześniej pisałem – możesz:

Zapraszam też do zapoznania się z moim e-bookiem o przekształceniu jednoosobowego przedsiębiorcy w spółkę akcyjną.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: