Marcin Kozłowski

radca prawny

Doradzam przedsiębiorcom w ich bieżącej działalności. Skupiam się na spółkach kapitałowych, ale nie są mi obce również inne formy działalności. Pomagam przedsiębiorcom przejść przez gąszcz zawiłych regulacji prawnych, tak aby czuli się bezpiecznie i mieli spokojną głowę przy podejmowaniu decyzji.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę akcyjną!

Czy akcjonariusz musi płacić ZUS?

Marcin Kozlowski06 lipca 2022Komentarze (0)

Jeżeli planujesz założyć spółkę akcyjną i zostać jej akcjonariuszem, to warto, żebyś wiedział czy akcjonariusz musi płacić ZUS w spółce akcyjnej. W ostatnim czasie polski ustawodawca zafundował nam sporą rewolucję podatkową i prawą związaną ze składkami na ZUS i składkami zdrowotnymi. Niekiedy można się pogubić w nowych przepisach, tym bardziej, że sam ustawodawca co chwilę je zmienia.

czy akcjonariusz musi płacić ZUS

Czy akcjonariusz musi płacić ZUS?

Jeżeli zostaniesz akcjonariuszem spółki akcyjnej, to pewnie po to, żeby zarobić na tym pieniądze (przynajmniej takie jest założenie). Akcjonariusz w spółce akcyjnej to taki wspólnik w spółce z o.o. (w uproszczeniu).

Niektórzy w ogóle nie pracują na etacie (nie mają opłacanych składek), a zarabiają na prowadzeniu spółek. Oczywiście, nie jest to takie proste jakby się wydawało.

Ale skoro już otrzymujesz pieniądze z tytułu bycia akcjonariuszem, to czy musisz płacić ZUS?

Nie ma takiego obowiązki – akcjonariusz spółki akcyjnej nie musi płacić ZUS.

W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych akcjonariusz nie został wymieniony jako osoba podlegająca obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu.

Jakie masz pytania dotyczące spółek?

Myślisz o przekształceniu?

Jeżeli myślisz o przekształceniu się w spółkę kapitałową (w tym akcyjną), możesz pobrać darmowego e-booka na moim blogu – przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę akcyjną

Potrzebujesz indywidualnej konsultacji?

Zastanawiasz się od czego zacząć? Jakie masz możliwości dzięki spółce?

Możesz umówić się ze mną na indywidualną konsultację prawną:

 • zadzwoń do mnie 531 374 466
 • lub napisz maila m.kozlowski@ewslegal.pl

Odpowiem na niej na Twoje pytania i pomogę podjąć odpowiednią decyzję.

Czy akcjonariusz musi płacić składkę zdrowotną?

Poza składkami społecznymi (czyli składki emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe) płacimy także składkę zdrowotną. Dzięki niej możemy leczyć się w publicznych szpitalach (jak już odczekamy swoje w kolejkach).

Akcjonariusz spółki akcyjnej również nie ma obowiązku opłacania składki zdrowotnej z powodu bycia akcjonariuszem. Jeżeli będziesz akcjonariuszem, ale będziesz miał też umowę o pracę w innym miejscu, to tylko z tytułu posiadania umowy o pracę będziesz miał opłacaną składkę zdrowotną.

Kiedy akcjonariusz podlega ubezpieczeniu?

Warto, żebyś jednak wiedział, że spółka akcyjna to nie to samo co prosta spółka akcyjna.

Wiem, że nazwa może mylić – ostatnio nawet wyjaśniałem klientowi, że pomimo podobnych nazw są to całkiem inne spółki. Więcej o prostej spółce akcyjnej przeczytasz tutaj – zapraszam.

Jako akcjonariusz PSA będziesz podlegał obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu w przypadku gdy świadczysz pracę lub usługi w zamian za akcje tej spółki. Ubezpieczeniu będziesz podlegał od dnia rozpoczęcia świadczenia tej pracy lub tych usług do dnia zakończenia ich świadczenia.

Podobnie jest ze składką zdrowotną. W przypadku gdy uzyskujesz przychód z prowadzenia działalności gospodarczej, musisz odprowadzać składkę zdrowotną. W tym przypadku za działalność gospodarczą uważa się prowadzenie działalności w formie PSA przez akcjonariusza wnoszącego do spółki wkład, którego przedmiotem jest świadczenie pracy lub usług.


Zapoznaj się również z innymi artykułami:

Przymusowe wykupienie akcji – jak pozbyć się mniejszościowego akcjonariusza.

Dziedziczenie akcji w spółce akcyjnej

Jak założyć spółkę akcyjną

Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę akcyjną 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marcina Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: